Zielone technologie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 16:53
Laureaci konkursu będą mogli liczyć na dofinansowanie projektów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz na promocje swoich rozwiązań za granicą...
Audio

Innowacyjność, nowoczesność, a przede wszystkim ekologiczność - to brano pod uwagę w pierwszym etapie konkursu Akcelerator Zielonych Technologii, który zorganizowało Ministerstwo Środowiska. Dzisiaj zainaugurowano kolejny etap, do którego zakwalifikowało się 29 firm promujących zielone technologie. Otrzymały one certyfikaty potwierdzające udział w programie doradczo-szkoleniowym Green Evo. Laureaci konkursu będą mogli liczyć na dofinansowanie projektów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz na promocje swoich rozwiązań za granicą. Agnieszka Jas rozmawiała z laureatami i patronami konkursu:

Andrzej Kraszewski – minister środowiska: - Zielone technologie to są wszystkie technologie, które sprzyjają walce z niekorzystnymi zmianami w środowisku, np. kolektory słoneczne na dachu oszczędzają energię, dają ciepłą wodę, mogą służyć do ogrzewania. Poza tym pompy cieplne, nowoczesne technologie oczyszczania ścieków, technologie zagospodarowywania odpadów.

Dominik Wojewódka z firmy wdrażającej zielone technologie: - My opracowaliśmy własną technologie unieszkodliwiania i odzysku odpadów niebezpiecznych, czyli odpadów przemysłowych produkowanych przez przemysł ciężki. Tę technologie opatentowaliśmy na Europę, USA i zajmujemy się eksportem tej technologii. Jest ona unikalna na skalę międzynarodową.

Andrzej Kraszewski: - Green Evo to jest inicjatywa, która najlepsze spośród tych wszystkich technologii ma wyłowić i wtedy uczynimy je konkurencyjne na arenie międzynarodowej. W ten sposób, by one będąc często małymi firmami mogły zaistnieć na rynkach zagranicznych, by mogły tam konkurować z innymi technologiami, by mogły tam się dobrze sprzedać.

Prof. Maciej Nowicki – były minister środowiska, pomysłodawca konkursu: - Oceniam, że pomiędzy 15 a 20 firm będzie w końcówce jako nasza wizytówka. Zgłosiły się przede wszystkim firmy małe i średnie, im podajemy pomocną dłoń, duże sobie dają jakoś radę.

Dagmara Winnicka z firmy, która opracowała projekt kompaktowej oczyszczalni ścieków: - Nie stać nas na ogromne badania, pomaga mi jeden pracownik, bo na to nie mamy funduszy, w związku z tym tu jest możliwość uzyskania tych funduszy i pomoc przy wdrożeniu.

Andrzej Kraszewski: - Należy tym co mają dobre pomysły pomóc całą potęgą państwa, zapewnić im profesjonalne szkolenia, wszelkie możliwe rodzaje wsparcia w promocji swoich technologii. Po drugie trzeba zaangażować w to wszystkie nasze placówki zagraniczne radców handlowych.
Jeśli by się zdarzyło tak, że firmy te chciałyby mieć wsparcie w dalszym rozwoju swoich technologii, to mamy bardzo efektywne kanały finansowania udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkie fundusze. Na pewno marka Green Evo będzie tutaj dodatkowym argumentem na to, by właśnie te firmy dostały tego typu wsparcie.

Czytaj także

Zielona Inicjatywa Gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 16:51
Większość firm ekologię traktowała jako sposób na zarobienie pieniędzy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawa efektywności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 17:40
Jeśli chodzi o efektywność energetyczną w budynkach - na tle krajów unijnych jesteśmy w ścisłej końcówce...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzątanie Białej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 16:52
Ludzie nie wiedzą, że tu są ryby, że tu jest dzika przyroda, że tu są sowy, niedaleko ma gniazdo wydra...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sadzenie drzew w Beskidach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 16:48
Ponad pół tysiąca drzew na trzech trasach prowadzących na Baranią Górę posadzono w Beskidach...
rozwiń zwiń