X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Składowanie CO2

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 16:52
Miliardy ton dwutlenku węgla składowane pod ziemią w województwie łódzkim - to nie fikcja, a projekt...
Audio

Projekt, który już niebawem ma wprowadzić w życie Elektrownia Bełchatów.
Jednym z wielu miejsc, gdzie można byłoby tłoczyć gaz pod ziemię jest pas terenu pomiędzy Tuszynem a Lutomierskiem. Wszystko przez normy Unii Europejskiej, która zobowiązała Polskę do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Czy takie składowanie dwutlenku węgla jest bezpieczne dla ludzi i środowiska?
Sprawdzał to Jacek Czekalski:

Projekt budzi jednak wiele kontrowersji.

Prof. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej: - Technologia wtłaczania CO2 głęboko pod ziemię jest dużym błędem. Ktoś zamierza z terenu Polski zrobić śmietnik. Na tym Polska może dużo stracić. Wstrzymałoby to inwestycje związane z wykorzystaniem energii geotermalnej. Potencjał wód geotermalnych jest 3-krotnie większy od takiego potencjału w Niemczech. Asocjacja geotermalna niemiecka wystosowała do rządu niemieckiego stanowczy protest, oni się nie zgadzają na składowanie CO2 u siebie. Gdybyśmy składowali ten CO2 u siebie, to nie można by było z tych wód korzystać, bo by było rozszczelnienie złóż geologicznych.

Prof. Krzysztof Jóźwik z Politechniki Łódzkiej: - Ja nie widzę relacji pomiędzy składowaniem CO2 i złożami geotermalnymi, bo to zupełnie różne poziomy. Kwestia tylko technologii wykonywania otworów do pobierania tej wody.

Prof. Ryszard Kozłowski: - CO2 nie kontrolowany, tak beztrosko składowany w tych wodach zasolonych, geotermalnych może wejść w reakcję ropy i gazu ziemnego i spowodować wypływ i ropy i gazu na powierzchnię, spowodować wybuchy.

Prof. Krzysztof Jóźwik: - Mówimy o składowisku, który jest kilometr pod ziemią. Dopóki nie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania czy składowanie CO2 w tej okolicy jest bezpieczne, to nie nastąpi.

Przykład Kamerunu, gdzie wydobywający się spod ziemi CO2 zabił wiele osób, zupełnie odbiega od polskiej rzeczywistości.

Prof. Krzysztof Jóźwik: - Akurat tam zdarzyło się to w kraterze wulkanicznym, gdzie nie można wchodzić, bo występują różne gazy i jest niebezpiecznie. W normalnych warunkach CO2, o ile nie wypełnia w 100% przestrzeni, nie jest groźny dla człowieka.

Gdyby projekt był realizowany na terenie gminy Pabianice, władze – w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców – zdadzą się na badania ekspertów. Nikt nie ukrywa też, że gmina, w której projekt będzie realizowany, sporo na tym zarobi.

Prof. Ryszard Kozłowski: - To są takie ochłapy, przecież my mamy inne pomysły na rozwój gospodarczy, a nie składowanie CO2.

Prof. Krzysztof Jóźwik: - Te pieniądze trafiające do gminy pozwalają na to, aby cała gmina i każdy jej mieszkaniec poczuł, że jest mu lepiej.

Miejsce składowania CO2 poznamy jeszcze w tym roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki protest ekologów. "Bla, bla. Czas działać"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2009 15:40
Kilkadziesiąt tysięcy ekologów demonstruje w Kopenhadze domagając się radykalnych działań w obronie klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na gazie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 11:47
Niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego mogą zapewnić nam bezpieczeństwo gazowe na 100-200 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowy klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 12:19
Walka z globalnym ociepleniem ma skutki uboczne. Jesteśmy coraz zdrowsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń