Nowa oczyszczalnia w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:50
Jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Europie...
Audio

Kilometry nowych wodociągów i sieci kanalizacyjnych. Zmodernizowane ujęcia wody, stacje pomp i jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Europie. Kosztowało to wszystko ponad 280 milionów euro. Marek Borowiec uczestniczył w dzisiejszej uroczystości oficjalnego otwarcia oczyszczalni Pomorzany w Szczecinie:

- Znajdujemy się w miejscu, gdzie oczyszczone ścieki wprowadzane są do Odry.

Piotr Kurzawa – inżynier na budowie oczyszczalni: - Tutaj były poważne problemy inżynieryjne, o których wiedzieliśmy od początku. Są tu pale wszelkich rodzajów o długości 120 km.

Elżbieta Ostatek – dyrektor ds. inwestycji: - Gdyby ułożyć jeden za drugim pal żelbetowy, który został tutaj wbudowany, to ze Szczecina do Berlina byłaby prawie autostrada.

Piotr Kurzawa: - Mieliśmy tutaj ciężkie warunki, ponieważ w zwałach gruzu znajdowało się ponad 50 niewybuchów, a około 300 obiektów podejrzanych, gdzie musieliśmy prosić saperów o opinię.

Elżbieta Ostatek: - W blokach biologicznych jeszcze widzimy te fazę, która musi być oczyszczona, a na wylocie leci już rzeka czystej wody.

Mirosława Dominowska – główny technolog: - Dzięki bakteriom w oczyszczalni, które oczyszczają ścieki, mamy wodę czystą, ale niezdatną do picia.

Tomasz Makowski: - To jest XXI wiek, a to jest jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce, w Europie.

Jacek Jasiulewicz – kierownik oczyszczalni: - Ta woda jest czystsza niż ta w Odrze, zadomowiły się tu na wylocie ptaki, zadomawiają się też ptaki wodne na naszych obiektach. Mewy, kaczki. Walka z nimi to walka z wiatrakami, więc nie walczymy, a oznacza to, że ten ściek oczyszczony jest przyswajany przez przyrodę.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioróżnorodność

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 16:52
Wymieranie zwierząt ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnawialne źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 16:52
Plany rządowe nie nadążają wobec potrzeb rynkowych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimna plazma ochrania środowisko

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 16:52
Pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego opracowali swoją własną metodę oczyszczania, między innymi spalin w elektrociepłowniach...
rozwiń zwiń