Pożytki z bieli tytanowej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 16:54
Dwutlenek tytanu jako fotokatalizator jest używany do oczyszczania wody, ścieków i likwidowania bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych...
Audio

Fotokatalityczne właściwości dwutlenku tytanu znane są mniej więcej od 40 lat, ale dopiero niedawno użyty został w samoczyszczących się szybach i elewacjach budynków. Dwutlenek tytanu jako fotokatalizator jest też używany do oczyszczania wody, ścieków i likwidowania bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych. Swoje odkrycia, potwierdzone patentami i gotowymi rozwiązaniami mają naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Bliskość Zakładów Chemicznych Police, gdzie na hałdach leżą tysiące ton odpadów po produkcji bieli tytanowej, ułatwia zadanie - podkreślają zgodnie w rozmowie z Markiem Borowcem profesor Antoni Morawski i dr Sylwia Mozia:

Dr Sylwia Mozia: - Do niedawna jeszcze biel tytanowa była używana w farbach, ale tam szukaliśmy nieaktywnej wersji dwutlenku tytanu, w tej chwili farby zawierają też aktywną wersję dwutlenku tytanu, szukamy takich zastosowań, które będą nam doczyszczać ściany np. pokryte takimi farbami. Tutaj wykorzystujemy i efekt katalitycznych i hydrofilowych właściwości.

Profesor Antoni Morawski: - Przy farbach są dwa cele: żeby przedłużyć jej żywotność, żeby ona ulegała tzw. samooczyszczeniu, a drugi to taki, że te farby oczyszczają powietrze wewnętrzne z zanieczyszczeń, czyli spalin, dymu papierosowego. Drugie rozwiązanie to jest zastosowanie fotokatalizatora do oczyszczania bardzo trudnych ścieków organicznych, które zawierają pestycydy, herbicydy, fenole, trudne związki organiczne, które nie ulegają biodegradacji i  trzeba zastosować tzw. zaawansowane metody utleniania i jedną z nich jest właśnie fotokatalityczny rozkład do CO2 i wody. To jest pierwsza w Polsce mobilna instalacja do oczyszczania ścieków, zbudowana z fotoreaktora z dużą lampą UV, gdzie zanieczyszczenia się rozkładają. Po skończeniu oczyszczania tego ścieku na dno opada nam fotokatalizator, a z góry możemy wypuścić sklarowaną ciecz i zalać od nowa ściekiem. Parametry ścieków, które zawierały około 100 mg herbicydów i pestycydów, po oczyszczeniu były lepsze niż nasza woda wodociągowa – to jest skala półprzemysłowa.
Następne rozwiązanie to jest skala przemysłowa i jest duży wodociąg w Polsce zainteresowany rozwojem tej technologii. Tam będziemy budowali dużą instalację fotokatalityczną do doczyszczania wody do picia ze związków organicznych, które nie są usuwane nawet na węglach aktywnych.

Zobacz więcej na temat: ekologia POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bioróżnorodność

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 16:52
Wymieranie zwierząt ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnawialne źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 16:52
Plany rządowe nie nadążają wobec potrzeb rynkowych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torba foliowa za 10 groszy - ekologia, czy biznes?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 08:40
Jeszcze kilka lat temu za torbę foliową w sklepie zazwyczaj nie musieliśmy płacić ani grosza.
rozwiń zwiń