X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakość wody z kranów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 16:30
Jaka woda płynie z naszych kranów?
Audio

Odpowiedź na to pytanie chciałoby poznać wiele osób. Tym bardziej, że potocznie nazywana "kranówka" na pewno jest tańsza od wody mineralnej. 
Jak smakuje, jak pachnie, jak wygląda woda, z której parzymy herbatę i czy bez obaw można ją pić? Alicja Dusza uczestniczyła w jednym z badań jakości wody:

Czy pani w taki upał pije dużo wody?

- Staram się 1,5 litra wody mineralnej.
- 3 litry może więcej.

Czemu nie z kranu?

- Bo w Warszawie woda jest wstrętna. Zdarzyły się problemy z żołądkiem, kiedy napiłam się takiej wody, więc unikam.
- Jest przede wszystkim żółta.

Pani Barbara z warszawskiego Mokotowa również chciała rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wody, która płynie w jej kranie. Dlatego zgodziła się na przeprowadzenie badań jakości wody.

- Dla naszego bezpieczeństwa, chcemy wiedzieć jaką wodę pijemy, tym bardziej, że w domu jest 2-letnie dziecko, które też tą wodę spożywa.

Dr Krzysztof Pankiewicz – chemik z Poznania: - Wodę z kranu możemy pić bezpiecznie. Jeśli nam smakuje, możemy pić taką jaka jest, jeśli mamy zastrzeżenia do smaku i zapachu, to są urządzenia, poprawiające smak czy zapach, np. filtry.

Czy pijąc wodę z kranu mogą być rewolucje żołądkowe?

Dr Krzysztof Pankiewicz: - Jeśli pijemy wodę, która jest monitorowana, a wymogi sanitarne co do tej wody są jasne, taka sytuacja nie ma prawa się wydarzyć. Jeśli słyszymy, że gdzieś wykryto bakterie coli, to wodociąg został zamknięty i nie wskazane jest picie tej wody. Takie sytuacje świadczą o tym, że te służby sanitarne swoją pracę wykonują.

Jan Bondar z Gł. Inspektoratu Sanitarnego: - Woda przeznaczona do picia w Polsce jest stale monitorowana, badana. Taka wodę można spokojnie pić prosto z kranu. Ja mieszkam w Markach, nie wiem skąd jest ujęcie, ale piję wodę z kranu.

Dr Paweł Grzesiowski – epidemiolog: - Ja wolę wodę butelkowaną, zwłaszcza podczas upałów, gdy szybko dochodzi do namnażania bakterii. Woda jest słabą pożywką dla bakterii, ale im wyższa jej temperatura tym łatwiej te bakterie się w niej wyhodują. W tych upałach zalecałbym więc wodę butelkowaną lub przegotowaną z kranu.

Dr Krzysztof Pankiewicz: - Tutaj jest taka woda z kranu, że dziwiłbym się gdyby ktoś kupował wodę.

Pić wodę z kranu czy nie… Wybór należy do Państwa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magazyn medyczny: Pijemy za mało wody

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2009 11:37
Zaprasza Małgorzata Kownacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma wody na pustyni

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 09:57
Więcej ludzi umiera z powodu picia brudnej wody, niż w wyniku wojen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dużo powinniśmy pić ?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2008 10:45
Jak dużo powinniśmy pić ?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płynie padlina, śmieci, brud. Skażona woda

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 13:22
Woda, która zalała rejony pod Płockiem przez wyrwę w Świniarach niesie ze sobą mnóstwo groźnych zanieczyszczeń. „Chcemy przywrócić tu normalne życie, ale nie będzie to łatwe” – mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
rozwiń zwiń