Zanieczyszczona Słupia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 16:45
Nawet pięciokrotnie przekraczane są normy zanieczyszczeń w dolnym odcinku rzeki Słupi. Spowodowane jest to wypłukiwaniem piasku z terenu budowy obwodnicy Słupska, w miejscu, gdzie droga przecina rzekę. Sytuacją tą zaniepokojeni są między innymi wędkarze.
Audio

Zanieczyszczenia pojawiły się w ciągu ostatniego miesiąca kilka razy, po intensywnych opadach deszczu. Słupia przybierała wtedy żółty kolor. Na wniosek słupskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego inspektorzy wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili badania.

Alicja Załupka z Inspektoratu: - Woda w górnym odcinku była czysta, w dolnym można było zaobserwować zanieczyszczenia. Pobór dotyczył miejsca na Słupi na moście, powyżej ujścia rzeki Glaźnej, tam wody były czyste.
W niektórych miejscach zanieczyszczenia przekraczały normę o 500%.
Norma zawiesiny wynosi 22,5, natomiast w rzekach Słupi i Glaźnej było 113 i 111 mg na litr.

Stanisław Pietrzak ze słupskiego PZW: - Zanieczyszczenia będą miały duży wpływ na środowisko, jeśli tak potężny ładunek substancji mineralnych płynie rzeką, na pewno dla ryb nie jest obojętny. Ryby mają problemy z oddychaniem, muszą zmieniać swoje stanowiska, zanieczyszczane są tarliska i roślinność.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku przyznaje, że zanieczyszczenia zostały wypłukane z terenu budowy obwodnicy.

Piotr Michalski – rzecznik GDDKiA: - To skutek nagłych zjawisk pogodowych, a nie zaniedbanie ze strony wykonawcy czy nadzoru. Może się tak zdarzyć przy ulewach.

 Stanisław Pietrzak: - W związku ze zniszczeniem tarlisk, nie będziemy w stanie zrealizować planów zarybiania Słupi. Ewentualny koszt odbudowy tarliska waha się od 40 do 300 tysięcy zł. Niewykluczone, że wędkarze będą się domagać odszkodowania za zniszczone tarliska.

Piotr Michalski: - Wykonawca takich robót jest ubezpieczony i nie będzie się uchylał od odpowiedzialności.

Budowana od dwóch lat obwodnica Słupska ma być oddana do użytku w październiku tego roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zrównoważony rozwój - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 16:30
Rozwój cywilizacyjny nie musi oznaczać degradacji środowiska - mówią ekolodzy. Fundacja "Nasza Zimia" podsumowała kampanię "Zrównoważony rozwój", której celem jest właśnie udowodnienie, że dzięki odpowiednim ekologicznym zachowaniom, gospodarka może się rozwijać nie szkodząc środowisku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze na rozwój energii odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 16:30
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostał 50 milionów euro kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje w rozwój energii odnawialnej. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę elektrowni na biomasę oraz docieplanie budynków użyteczności publicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesna oczyszczalnia w Żywcu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 16:30
Żywiecczyzna ma szansę na autentyczną poprawę jakości wód powierzchniowych. W Żywcu zaczęła pracować zmodernizowana oczyszczalnia ścieków.
rozwiń zwiń