Zioła z lasu 11.02.11 r.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 14:32
Są z powodzeniem używane do leczenia wielu chorób lub wspomagania leczenia.
Audio

Wiele z ziół stosujemy na co dzień, nawet nie zastanawiając się nad ich leczniczym działaniem, a także pochodzeniem, a naturalne leki mają wszechstronne zastosowanie. Są z powodzeniem używane do leczenia wielu chorób lub wspomagania leczenia, mają ogromne zastosowanie w profilaktyce wielu schorzeń i w kosmetyce. Powinny być nieodłącznym elementem zdrowego życia.
Mimo, że nie jest to dobry czas, żeby zbierać zioła to warto już się do tego przygotować. No właśnie, ale jakie zioła leśne mają lecznicze zastosowanie?
Z autorką książek zielarskich Stefanią Korżawską rozmawia Alicja Dusza:

Jakie zioła, które pani by polecała zbierać, kryje las?

Stefania Korżawska: - Zioła rosną na polach, łąkach i w lasach. W lasach jest ich pod dostatkiem, lada moment przyroda zacznie się rozwijać. W lasach będzie śliczny mlecz, w połowie kwietnia można pozbierać liście i zrobić sałatkę, która będzie bogata w witaminy: A,B,C, D oraz mikroelementy, wapń. Około 18 kwietnia mlecz zacznie kwitnąć i zrywamy wtedy kwiaty na różne syropy. Niedługo zaczną się pojawiać liście poziomek, które są doskonałą odżywką dla układu pokarmowego. Jeśli ktoś ma problemy z układem trawiennym, szczególnie z jelitami, polecam herbatkę z liści poziomki. Do takiej herbatki przed wojną dodawano jeszcze liście jagody. Za około miesiąc można będzie zrywać już liście jagody. Liść czarnej jagody jest też doskonały przy cukrzycy. W początkowe fazie, gdy cukier się trochę podwyższa, herbatka z liścia czarnej jagody jest doskonała.
Las kryje też wiele łakoci.

Jak je zbierać i co zbierać?

Stefania Korżawska: - Przede wszystkim nie wolno niszczyć roślin. Na zbieranie zabieramy nóż albo nożyczki. Jeśli są to kwiaty to zbieramy kiście, obcinamy je nożyczkami. Nie należy miażdżyć, bo będą potem czarne i bezwartościowe. W jagodzie czarnej obcinamy nożyczkami końcówki, takie pędy, wtedy jagoda dalej się rozwija. Nie wolno wyrywać jagód.

Las to taka spiżarnia zdrowia?

Stefania Korżawska: - Tak, dla zdrowia jest tam praktycznie wszystko, więc uzupełniajmy wartości z przyrody. W lesie nie sypie się nawozów, nie ma chemii, więc tam szukamy darów natury, a jest to drogocenny dar dla naszego zdrowia.


Godz.: 16:49 czas: 3’27’’

Zobacz więcej na temat: sałatki cukrzyca kosmetyki

Czytaj także

Lubczyk

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2009 10:45
Lubczyk
rozwiń zwiń