UWAGA: kleszcze!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 13:57
Odkleszczowe zapalenie mózgu przebiega jak każda wirusowa infekcja, czyli występuje ogólne rozbicie, pobolewanie gardła, katar. W przypadku boreliozy w ciągu7-10 dni pojawia się zaczerwienienie na skórze.
Audio

Wraz z rozpoczęciem wiosny, pojawiły się informacje o pierwszych ukąszeniach przez kleszcze. To one przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne - boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Czy można jakoś ustrzec się przed zachorowaniem i dlaczego kleszcze są takie groźne? Alicja Dusza szukała odpowiedzi na te pytania:

Anna Malinowska – rzeczniczka Lasów Państwowych: - Kleszcze już się pojawiły, już się obudziły, bo zimą hibernują.

Trzeba więc uważać. Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Dr Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych WUM: - Najwięcej kleszczy występuje na terenach endemicznych, to jest województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, kieleckie, dolnośląskie i opolskie. Najwięcej jest też tam chorób odkleszczowych.

Monika Ebert: - W zeszłym roku po ugryzieniu przez kleszcza miałam duże osłabienie, potem wysoką gorączkę. Myślałam, że to przeziębienie, ale pojawił się rumień wokół ugryzienia i to dało mi do myślenia.

Katarzyna Bukol-Krawczyk – internistka: - Takich objawów nie można bagatelizować. Kleszcze są naszą zmorą, jest ich coraz więcej. Już teraz jest taki pierwszy szczyt ich żerowania, drugi przypada na lato. W naszym rejonie przenoszą głównie dwie choroby - boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Zdecydowanie więcej jest boreliozy. Odkleszczowe zapalenie mózgu jest bardziej niebezpieczne, ale trudniejszą do rozpoznania w początkowym okresie. Przebiega jak każda wirusowa infekcja, bo jest to wirus, czyli ogólne rozbicie, pobolewanie gardła, katar. W przypadku boreliozy w ciągu tygodnia, do 10 dni, pojawia się zaczerwienienie na skórze, mające charakter tzw. rumienia wędrującego, czyli miejsce ukąszenia stopniowo robi się coraz większym czerwonym plackiem, albo czerwoną obwódką.

Anna Malinowska: - Dlatego przed wyjściem do lasu trzeba się odpowiednio przygotować. Musimy odpowiednio się ubierać, używać repelentów do odstraszania kleszczy, ale też komarów.

Przeciwko odkleszcowemu zapaleniu opon mózgowych są szczepionki, ale przeciwko boreliozie już nie. Jak się okazuje, to choroba zawodowa leśników.
Po każdej wizycie w lesie trzeba dokładnie obejrzeć ciało. Jeśli przyczepił się kleszcz, trzeba go dokładnie wykręcić. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami, można skorzystać z pomocy lekarza.

Godz.: 16:47 czas: 3’24’’

U T

Czytaj także

Kleszcze atakują

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2010 20:45
Kleszczowe zapalenie mózgu stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu
rozwiń zwiń