Leśnicy z pomocą dla poszkodowanych przez nawałnice

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 19:41
Ponieważ nawałnice uszkodziły budynki mieszkalne, gospodarcze oraz tunele uprawowe rolników, wojewoda mazowiecki wystąpił z prośbą o pomoc do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Audio
  • Leśnicy z pomocą dla poszkodowanych przez nawałnice - relacja Doroty Świerczyńskiej

Leśnicy pomogą mieszkańcom Mazowsza, którzy ucierpieli podczas huraganowych wiatrów i trąb powietrznych w połowie lipca. Ponieważ nawałnice uszkodziły budynki mieszkalne, gospodarcze oraz tunele uprawowe rolników, wojewoda mazowiecki wystąpił z prośbą o pomoc do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Szkody w uprawach rolnych, budynkach gospodarczych oraz mieszkalnych stwierdzono niemal w 3 tysiącach gospodarstw.

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki: Ponad 300 budynków mieszkalnych ma jakieś uszkodzenia, około 600 budynków gospodarczych jest uszkodzonych. 2800 gospodarstw, w każdym 3-4 osobowa rodzina, to około 12 tys. ludzi.

Te uszkodzenia są zlokalizowane na bardzo niedużym obszarze. Są miejscowości, gdzie praktycznie wszystkie budynki są uszkodzone. To są uszkodzenia rozproszone praktycznie na terenie całego województwa, na terenie ponad 20 powiatów. To są pojedyncze przypadki w miejscowości, wtedy sąsiedzi mogą pomóc. Inaczej wygląda sytuacja, gdy w całej wsi wszystkie budynki są zniszczone, zupełnie inaczej wygląda możliwość udzielenia pomocy przez gminę. Jeśli to jest jedna czy dwie osoby lub rodziny w gminie, a inaczej to wygląda jeśli to 100 osób.

Większość poszkodowanych to rolnicy uprawiający paprykę w powiatach przysuskim, radomskim i białobrzeskim. Oprócz budynków mieszkalnych i gospodarczych nawałnice uszkodziły kilkanaście tysięcy tuneli uprawowych. Właśnie do ich odbudowy rolnicy potrzebują drewna.

Jacek Kozłowski: To są uprawy tzw. tunelowe, w których elementem konstrukcyjnym są paliki sosnowe, wygiętki drewniane, które kupuje się od Lasów Państwowych. Chcąc pomóc ludziom odbudować te tunele foliowe, zwróciliśmy się do Lasów Państwowych i do producenta folii o umożliwienie zakupu tych materiałów po ulgowych cenach. Otrzymaliśmy pozytywne odpowiedzi.

Anna Malinowska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych: Leśnicy pomogą poszkodowanym. Mamy możliwość przekazania pieniędzy na cele społeczne. Każde nadleśnictwo ze swojego zysku może przeznaczyć do 15 proc. na pomoc za pośrednictwem wojewody. Wojewoda utworzy specjalne konto, na które nadleśnictwa będą wpłacały te pieniądze, a za nie osoby poszkodowane będą mogły zakupić w Lasach Państwowych drewno. Najważniejsze, aby drewno kupiły osoby prywatne, a nie przedsiębiorcy. Mamy ogromne zapotrzebowanie na drewno, dlatego LP postanowiły w tych regionach, gdzie nastąpiły nawałnice i są poszkodowani, przesunąć drewno z puli przeznaczonej dla firm do sprzedaży detalicznej. Będziemy to robić w porozumieniu z samorządami, bo musimy mieć pewność, że drewno trafia do tych poszkodowanych.

Aby uniknąć kradzieży drewna na terenach dotkniętych przez nawałnice, strażnicy leśni wzmacniają swoje patrole i oprócz Lasów Państwowych będą obserwować lasy prywatne.