Wszystkie tajemnice Karpackiej Troi

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 12:00
Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi. Jego początki sięgają epoki brązu.
Audio
  • Jan Gancarski i Paweł Madej o tajemnicach Karpackiej Troi (Lato z Radiem/Jedynka)
Skansen w Trzcinicy
Skansen w TrzcinicyFoto: mat. prasowe

- Tak się złożyło, że tuż pod wzgórzem, pod którym znajdowały się grody z początku epoki brązu i wczesnego średniowiecza płynie rzeka Ropa i właśnie ona w 2010 roku, kiedy skansen był już gotowy do otwarcia, wylała z koryta. Wcześniej zdarzyło się to ponad 100 lat temu. Zniszczenia sięgnęły 5 mln złotych. Trzeba było cudu , żeby szybko je usunąć. W 2011 skansen został udostępniony zwiedzającym - opowiada Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Zdaniem Pawła Madeja - kierownika trzcińskiego skansenu - to, że tylu gości odwiedza to miejsce wynika z tęsknoty ludzi północy za słońcem i cywilizacją Morza Śródziemnego. - W skansenie jest jedyne miejsce w Polsce, w którym możemy się do tego zbliżyć - dodaje.

W audycji mówimy także o niezwykłym odkryciu podrzeszowskiego rolnika, które będzie można obejrzeć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Gość: Jan Gancarski (dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie), Paweł Madej (kierownik trzcińskiego skansenu)

Data emisji: 1.07.2015

mp/ag

Czytaj także

Bitwa pod Cedynią - upokorzona duma teutońska

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 05:40
W 972 roku wojska margrabiego Hodona bez porozumienia z cesarzem przeprawiły się na ziemie Mieszka I. Szacuje się, że przeciwko polskiemu władcy ruszyło do 3000 pieszych i ponad 1000 konnych rycerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyngis-Chan – wielki zdobywca czy tyran?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 05:05
Zwano go szaleńcem i geniuszem. Krwiożerczym wojownikiem i błyskotliwym politykiem. Architektem narodów i niszczycielem cywilizacji. Wszystkie określenia zawierają ziarno prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysł II. Kto chciał śmierci polskiego króla?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 05:38
- To, że korona Bolesława Śmiałego spoczęła na skroniach Przemysła II stanowiło wstrząs dla ówczesnej świadomości jednoczącego się państwa – mówił red. Andrzej Tokarczyk, gość audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Podobnym wstrząsem była nagła śmierć nowego króla. Kto zlecił zabójstwo Przemysła?
rozwiń zwiń