Woda darem życia, oszczędzaj ją!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 13:30
W Polsce mamy za mało wody. Są regiony, w których jej brakuje. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie wody i dbanie o czystość rzek i jezior.
Audio
  • Jacek Bożek ze Stowarzyszenia Gaja opowiada o akcjach Big Jump oraz Zaadoptuj rzekę (Sobota z radiową Jedynką)
Jacek Bożęk ze Stowarzyszenia Gaja apeluje, aby dbać o wodę
Jacek Bożęk ze Stowarzyszenia Gaja apeluje, aby dbać o wodęFoto: Polskie Radio

W przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Zasoby wody pitnej są u nas takie same, jak w Egipcie, który kojarzy się raczej z pustynią i suszami. Mamy mało gór, a większość rzek wypływa z gór, wiele wody traci się w trakcie jej przesyłu. - W niektórych miejscach linii przesyłowych straty wody dochodzą do 60 procent - mówi Jacek Bożek, prezes Stowarzyszenia Gaja. Zwraca uwagę, że nie magazynujemy wody tylko zrzucamy ją do rzek, które odprowadzają ją do morza. A powinniśmy zatrzymywać wodę.


Jacek Bożek zaprosił słuchaczy radiowej Jedynki na imprezę Big Jump, która odbędzie się 12 lipca o godz. 15 w Warszawie na Cyplu Czerniakowskim obok Pomnika Saperów. Każdy będzie tam mógł wejść do wody. Gość Jedynki apeluje, aby spokojnie wchodzić do wady, a nie wskakiwać.

Podobne spotkania w tym samym czasie odbędą się w całej Europie, bo tak obywatele Europy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i zwierzętom. Ale aby wziąć udział w wydarzeniu nie trzeba jechać do stolicy. Stowarzyszenie Gaja zaprasza Polaków do udziału w akcji BIG JUMP i  wejścia do wody w swojej najbliższej okolicy. Wystarczy 12 lipca o godz.15.00 znaleźć się nad wodą (rzeką, strumieniem, stawem czy jeziorem) i zanurzyć w niej choćby dłoń.

Jacek Bożek wyjaśnia również, na czym polega akcja "Zaadoptuj rzekę".

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Jacek Bożek (prezes Stowarzyszenia Gaja)

Data emisji: 11.07.2015

Godzina emisji: 11.16

ag

Czytaj także

Jak oszczędzać wodę?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 20:00
Odpowiedź na to pytanie zna Detektyw Oszczędek i podobno jest to odpowiedź niebywale prosta, a jednak mało osób ją zna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wzięła się woda na Księżycu? Znamy odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 10:31
Woda na Ziemi i na Księżycu jest bardzo stara i pochodzi z tego samego źródła. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy na podstawie badań księżycowych skał.
rozwiń zwiń