Poznaj Darłowo od kuchni i od portu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:21
Darłowo to urocze, 14-tysięczne miasto z pięknymi i szerokimi plażami. W sobotę 18.07 lipca zawitało tam z koncertem "Lato z Radiem". Była to też znakomita okazja, by lepiej poznać historię miejscowości oraz jej obecne atrakcje.
Audio
  • Król Eryk - ostatni wiking i pierwszy playboy Europy (Lato z Radiem/Jedynka)
  • O współczesnych atrakcjach miasta opowiadają pracownicy Biura Promocji Darłowa (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Robert Gorgol zaprasza na Festiwal Muzyki Reggae w sierpniu, a Agnieszka Jastrzębska obala mity związane z ZUS (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Port w Darłowie oferuje turystyczne rejsy statkiem pirackim. Tu znajduje się też jedyny w Polsce most rozsuwany (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Centrum Uśmiechu bawi dzieci i dorosłych na całej trasie Lata z Radiem (Lato z Radiem)
  • Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, zdradza, z czego jest dumny najbardziej (Lato z Radiem/Jedynka)
Sława Bieńczycka (P) i Roman Czejarek (L) oraz Bogdan Sawicki (stoi) przy fontannie Rybaka na rynku w Darłowie
Sława Bieńczycka (P) i Roman Czejarek (L) oraz Bogdan Sawicki (stoi) przy fontannie Rybaka na rynku w DarłowieFoto: Polskie Radio

Największym bogactwem Darłowa jest wspaniała linia brzegowa i unikalne położenie wśród rzek i jezior. W granicach Darłowa znajduje się 5 kilometrów szerokich, piaszczystych plaż, a przez środek miasta przepływa rzeka Wieprza, dzieląc miasto na część wschodnią i zachodnią. Plaża zachodnia chętniej wybierana jest przez turystów szukających aktywnych form spędzania czasu. Z kolei plaża wschodnia to miejsce, które upodobały sobie rodziny z dziećmi i osoby szukające ciszy i spokojnego relaksu.

Czytaj także
18lipca_rodowicz_kowalska_loka.jpg
"Lato z Radiem" w sobotę koncertuje w Darłowie

Miasto dwukrotnie otrzymało prawa miejskie (w 1270 i 1312 roku). Najwybitniejszym mieszkańcem Darłowa był książę Eryk I Pomorski (1382-1459) - król Danii, Szwecji i Norwegii, zjednoczonych Unią Kalmarską. Stąd też Darłowo od kilkunastu lat używa nazwy Królewskie Miasto.

W centrum miasta znajduje się zamek króla Eryka - obecne Muzeum Zamek Książąt Pomorskich. Będąc w Darłowie warto ponadto zwiedzić kościół Mariacki, w którym pod kościelną wieżą znajduje się Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami Króla Eryka, Elżbiety, żony ostatniego księcia pomorskiego i Jadwigi - księżniczki Pomorza. Na darłowskim rynku znajduje się fontanna - Pomnik Rybaka, którą w roku 1919 wykonał sławieński rzeźbiarz Wilhelm Gross jako pomnik ku czci ludzi morza.

O bogatej historii Darłowa opowiada przewodnik Leszek Walkiewicz. Duża część jego opowieści poświecona jest królowi erykowi. - To był ostatni wiking i pierwszy playboy Europy - żartuje.

ag/kd

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Grodzisku Mazowieckim

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 13:01
Grodzisk Mazowiecki to ponad 42-tysięczna gmina, położona 30 km na południowy zachód od Warszawy. W sobotę (11.07) zawitało tam "Lato z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

55 tysięcy gości "Lata z Radiem" w Grodzisku Mazowieckim i Rudzie Śląskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 12:32
W miniony weekend Radiowa Jedynka zawitała do kolejnych miejscowości na muzycznym szlaku "Lata z Radiem" i odnotowała pierwszy w tym roku rekord frekwencyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej oryginalne miejsca do jazdy autostopem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 12:25
O podróżach małych i dużych, krajowych i zagranicznych opowiada Michał Witkiewicz z Polskiego Klubu Przygody. Daje również wiele praktycznych rad tym, którzy chcieliby autostopem zwiedzać świat.
rozwiń zwiń