Czersk - kraina jezior, lasów i pstrąga

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 13:30
W niedzielę 26 lipca "Lato z Radiem" odwiedziło Czersk, miasto leżące na Pojezierzu Południowopomorskim w rejonie Borów Tucholskich.
Audio
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z burmistrz Czerska Jolantą Fierek (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z Teresą Kropidłowską, prezes Koła Gospodyń Wiejskich "Łężanki" oraz Włodzimierzem Ostoją-Lniskim, twórcą ludowym(Lato z Radiem/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z Waldemarem Wencelem z Nadleśnictwa Woziwoda (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają z Pawłem Stasiakiem z zespołu Papa D (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
  • Bogdan Sawicki rozmawia z iluzjonistą Maciejem Polem (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
  • Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiają Zofią Breske, kustosz rezerwatu "Kamienne kręgi" w Odrach i Radosławem Literskim, opiekunem sekcji turystyki kwalifikowanej Lux "Pol" w Czersku (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
Symbolem Czerska jest pstrąg
Symbolem Czerska jest pstrągFoto: materiały promocyjne

W tej bogatej przyrodniczo okolicy żyją liczne gatunki zwierząt, a czyste rzeki i jeziora obfitują w wiele gatunków ryb. Znajduje się tu również kilka jezior, z których największe - Jezioro Ostrowite jest zagospodarowane pod kątem turystyki i wypoczynku. Na terenie gminy Czersk, której ponad 60 procent zajmują lasy, wyznaczono wiele rezerwatów i dziesiątki pomników przyrody.

Na turystów czekają również inne liczne atrakcje. W Odrach, 15 km od Czerska, znajduje się rezerwat "Kręgi Kamienne", a w pobliskim Fojutowie - piękny, XIX-wieczny akwedukt. Gmina Czersk to także prawdziwy raj dla miłośników wypraw kajakowych. Wiodą tędy szlaki wodne Wdy i Brdy, uznawane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej popularnych szlaków kajakowych w kraju. Nie lada gratką dla amatorów sportów wodnych jest leżący nad Brdą i Wielkim Kanałem Brdy - Rytel. Ta urokliwa miejscowość nazywana jest "Perłą Brdy", a na turystów czekają nie tylko wyprawy kajakowe, ale także piękna promenada, plaża, a w sezonie - wiele ciekawych imprez kulturalnych.

Miłośnicy tradycyjnej, lokalnej kuchni powinni z kolei wybrać się do pobliskiego Łęga, w którym prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich "Łężanki". Łęskich specjałów i prawdziwie swojskich smaków można skosztować podczas "Łęskich Kapuśniaków" - imprezy organizowanej tu w drugą sobotę sierpnia.

Gmina Czersk słynie również z hodowli doskonałej jakości pstrąga tęczowego. W Mylofie znajduje się jeden z największych w Polsce Zakładów Hodowli Pstrąga, a w lipcu - w Wojtalu - organizowana jest impreza plenerowa poświęcona tej pysznej rybie.

Centrum samego Czerska to klimatyczny Plac Ostrowskiego, który cieszy się prestiżowym tytułem najlepszej przestrzeni publicznej Pomorza 2007 roku i Hit Pomorza 2010. W cieniu kamieniczek, przy plusku czerskiej fontanny z pstrągami każdy turysta znajdzie miejsce do odpoczynku. Ponadto warto odwiedzić i zobaczyć neogotycki kościół w Czersku - o ciekawej bryle zewnętrznej i bogatym wyposażeniu.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem/Lato z Radiem Extra

Prowadzi: Sława Bieńczycka/Zbigniew Krajewski i Małgorzata Kościelniak

Goście: Jolanta Fierek (burmistrz Czerska), Teresa Kropidłowska (prezes Koła Gospodyń Wiejskich "Łężanki"), Włodzimierz Ostoja-Lniski (twórca ludowy), Waldemar Wencel (zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Woziwoda), Paweł Stasiak (zespół Papa D), Maciej Pol (iluzjonista), Zofia Breske (kustosz rezerwatu "Kamienne kręgi" w Odrach), Radosław Literskim (opiekun sekcji turystyki kwalifikowanej Lux "Pol" w Czersku)

Data emisji: 26.07.2015

Godzina emisji: 10.00-12.00/16.00-23.00

materiały promocyjne/pg/jp

Czytaj także

Poznaj Darłowo od kuchni i od portu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:21
Darłowo to urocze, 14-tysięczne miasto z pięknymi i szerokimi plażami. W sobotę 18.07 lipca zawitało tam z koncertem "Lato z Radiem". Była to też znakomita okazja, by lepiej poznać historię miejscowości oraz jej obecne atrakcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solanka, lekkoatletyka i kolory - Inowrocław stawia na nogi!

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 12:03
Mieszkańcy Inowrocławia uważają go za najpiękniejszą miejscowość uzdrowiskową w Polsce. Powody ich dumy poznajemy na trasie Lata z Radiem, na której Inowrocław jest kolejnym przystankiem.
rozwiń zwiń