X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tak zaczął się festiwal w Woodstock w 1969 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 12:45
- Michael Lang odpowiedział na ogłoszenie dwóch inwestorów deklarując, że jest w stanie zorganizować fajny festiwal - opowiadał Jurek Owsiak o początkach Woodstocku.
Audio
  • Jurek Owsiak o początkach festiwalu w Woodstock w 1969 roku (Lato z Radiem/Jedynka)
Ceremonia otwarcia festiwalu 14 sierpnia 1969 roku. Jedną z gwiazd był Jimmi Hendrix, który zagrał na gitarze elektrycznej hymn Stanów Zjednoczonych, czym wywołał powszechne oburzenie. Jego brat, który w tym czasie był w wojsku - trwała wojna w Wietnamie - miał z tego powodu wiele nieprzyjemności.
Ceremonia otwarcia festiwalu 14 sierpnia 1969 roku. Jedną z gwiazd był Jimmi Hendrix, który zagrał na gitarze elektrycznej hymn Stanów Zjednoczonych, czym wywołał powszechne oburzenie. Jego brat, który w tym czasie był w wojsku - trwała wojna w Wietnamie - miał z tego powodu wiele nieprzyjemności.Foto: Mark Goff/Wikimedia/publ. dom

Tak pomysłodawca kultowego amerykańskiego festiwalu zdobył pieniądze na jego organizację. Okazało się jednak, że trudniejsze od pozyskania funduszy, jest przekonanie lokalnej społeczności do tego pomysłu. - Farmerzy odmówili Langowi wynajmu pól, gdy dowiedzieli się, że ma przyjechać pięćdziesiąt tysięcy młodych ludzi - opowiadał w "Lecie z Radiem" Jurek Owsiak.

Ostatecznie przyjechało ich ponad czterysta tysięcy, a jedyny odważny rolnik, który zdecydował się użyczyć swojej ziemi, został idolem młodzieży. Zaczęło się 16 lipca 1969 roku; 42 zespoły, w tym między innymi Jimmy Hendrix czy Janis Joplin, czarnoskóre "dzieciaki" bawiące się z białymi, manifesty antywojenne. - Wielkość festiwalu, ta muzyka przeszła przez historię kultury jak walec, który prze po dzień dzisiejszy - zauważył organizator Przystanku Woodstock.

Co Michael Lang zrobił, gdy zawalił się płot od naporu młodzieży, jakie porywające przemówienie wygłosił rolnik, który użyczył pola? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Ale to jeszcze nie koniec tej historii. O tym, jak narodził się Przystanek Woodstock Jerzy Owsiak opowie już jutro (30 lipca) w "Lecie z Radiem".

Jak co roku na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia - patrona  Najpiękniejszego Festiwalu Świata - a także na naszej stronie, będziemy na bieżąco informować o kolejnych woodstockowych wydarzeniach. Czy będzie tak jak w 1969 roku w USA? Przekonajcie się słuchając Jedynki! Zapraszamy!

***

Przygotowała: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: Jerzy Owsiak (Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, festiwal Przystanek Woodstock)

Data emisji: 29.07.2015

Godzina emisji: 10.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Lato z Radiem"

pkur/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gooral i "Mazowsze" roznieśli 19. Przystanek Woodstock!

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 09:28
- Wiele stereotypów już łamaliśmy na Przystanku Woodstock: grała orkiestra symfoniczna, wykonywane było "Bolero" Ravela, ale wczorajszy koncert zaskoczył wielu. Wielosettysięczna rockowa publiczność śpiewała "Oj, dana, dana" z Gooralem i Zespołem "Mazowsze" - mówi Krzysztof Dobies (WOŚP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przystanek Woodstock, sektorówka i polskie przemiany. "Mamy z czego być dumni"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
- Wczoraj, chyba z milionami Polaków, obejrzeliśmy reklamówkę, która mówi o naszych 10 latach we wspólnej Europie. Pojawia się w niej flaga, którą dwukrotnie rozwinięto na Przystanku i widząc to, poczuliśmy ogromną dumę - mówił w radiowej Jedynce Jerzy Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Owsiak: walkę z dopalaczami można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 09:20
- Dopalacze od wielu lat wpychają się na duże imprezy. Dilerzy nie mają żadnych oporów - mówi w "Sygnałach dnia" założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.
rozwiń zwiń