Zamość - miasto, w którym oddycha się historią

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 13:00
"Lato z Radiem" odwiedziło w sobotę 1 sierpnia jeden z większych ośrodków administracyjnych, gospodarczych i kulturowych wschodniej Polski.
Audio
  • Sława Bieńczycka i Roman Czejarek rozmawiają z Dominiką Lipską - przewodnikiem po Zamościu i Andrzejem Urbańskim - dyrektorem Muzeum Zamojskiego (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego opowiada o miejscowych legendach, a Andrzej Bubeła, dyrektor Centrum Kultury Filmowej - o Festiwalu Filmów Historycznych (Lato z Radiem/Jedynka)
Na Rynku w Zamościu można spotkać rycerza, o czym przekonali się Sława Bińczycka i Roman Czejarek
Na Rynku w Zamościu można spotkać rycerza, o czym przekonali się Sława Bińczycka i Roman CzejarekFoto: Jacek Kołtuniak\Polskie Radio

Zamość założony został przez Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego w 1580 roku. Zbudowane od podstaw miasto–twierdza jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie przykładem architektury renesansowej.

Zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando miasto, otoczone potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, było w XVI i XVII wieku najnowocześniejszą twierdzą Rzeczypospolitej. W stosunkowo mało zmienionej formie zachowało się ono do dnia dzisiejszego. To sprawiło, że w 1992 r. zamojska starówka, jako trzecie miasto w Polsce, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

W mieście o tak bogatej historii szczególnego znaczenia nabierają różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, z których część ma długoletnią tradycję i cieszy się uznaniem nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Nieprzerwanie od 1976 r. organizowane jest w czerwcu i lipcu Zamojskie Lato Teatralne. Także w czerwcu ma miejsce widowisko historyczne związane z oblężeniem miasta w 1648 roku - "Szturm twierdzy Zamość”. Inne atrakcje to Zamojskie Spotkania Kultur, czy Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych "Eurofolk”. Wierną i stałą publiczność mają też "Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych” oraz "Jazz na Kresach”. Od 6 lat organizowany jest również Zamojski Festiwal Kultury, prezentujący różne gatunki muzyczne.

Pobyt w Zamościu warto połączyć z odpoczynkiem na Roztoczu. Ogromną popularnością cieszą się miejscowości wypoczynkowe: Zwierzyniec, Krasnobród, Susiec, czy Majdan Sopocki. W Zamościu znajduje się także jedyny w województwie lubelskim Ogród Zoologiczny.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha, Sława Bieńczycka, Roman Czejarek

Goście: Dominika Lipska (przewodnik po Zamościu), Andrzej Urbański (dyrektor Muzeum Zamojskiego), Andrzej Bubeła (dyrektor Centrum Kultury Filmowej w Zamościu)

Data emisji: 1.08.2015

Godzina emisji: 9.00-12.00

pg/kd

Czytaj także

Nie jedz i nie pij na schodach w Rzymie, bo tam nie wrócisz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:57
- Są fenomenem architektonicznym i rynkowym. Mówi się o tych schodach, że to miejsce magiczne. Siada się na nich i jest się w Rzymie - opowiadała w Jedynce o hiszpańskich schodach Anna Kwiatkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce, gdzie walentynki trwają cały rok

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 13:12
- W opinogórskim parku znajduje się pomnik Zygmunta Krasińskiego. Wieszcz siedzi w fotelu i wpatruje się w medalion. Na kogo patrzy? To już trzeba odgadnąć samemu - mówił w Jedynce przewodnik Paweł Dotryw.
rozwiń zwiń