Pan Samochodzik jest jak Hans Kloss

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 15:24
- To ikona naszej pop kultury - mówił w Jedynce Piotr Łopuszański, autor książki "Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży".
Audio
  • Dlaczego warto czytać książki o przygodach Pana Samochodzika (Cztery pory roku/Jedynka)
Kadr z serialu Pan Samochodzik i Templariusze
Kadr z serialu "Pan Samochodzik i Templariusze "Foto: PAT

Autor opowiada w niej o Zbigniewie Nienackim i serii jego powieści, o różnicach w wielu wydaniach, o ilustracjach, filmach, a także o błędach popełnionych przez Nienackiego podczas pisania książek o swym bohaterze. Nie ma jednak wątpliwości, że do dziś stanowią one rzadki przykład sukcesu pisarskiego, a dowodzi tego chociażby fakt, że samych kontynuacji przygód Pana Samochodzika wyszło 130 tomów.

- Zbigniew Nienacki wydał "Wyspę Złoczyńców" w 1964 roku, a ostatni tom "Pan Samochodzik i człowiek z UFO" ukazał się w 1985 roku, czyli po 21 latach. Przez tyle samo czasu od śmierci Nienackiego opublikowano ponad sto tomów. To już seryjna produkcja, jestem nią przerażony - tłumaczył Piotr Łopuszański.

Pierwszą książką Nienackiego, którą przeczytał gość "Lata z Radiem" były "Nowe przygody Pana Samochodzika". Jego zdaniem, najciekawsza jest jednak "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". – Podobno do tej pory turyści we Fromborku chodzą szlakiem Pana Samochodzika w poszukiwaniu skarbów - powiedział. Najlepszy natomiast jest "Pan Samochodzik i templariusze", na podstawie której powstał serial ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej. - Czapki z głów przed Stanisławem Mikulskim jako Samochodzikiem - powiedział miłośnik serii.

Dlaczego warto czytać zwłaszcza pierwsze wydania książek Nienackiego? Również o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży")

Godzina emisji: 9.20

Data emisji: 7.08.2015

tj/pg

Czytaj także

Hans Kloss - heros naszej popkultury

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 12:43
- "Stawka większa niż życie" nie jest serialem brutalnym. Pewne rzeczy są w nim lekko zaakcentowane. Obraz mimo nowych produkcji nadal pociąga wszystkich - mówił Bogdan Bernacki, autor książki "Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów".
rozwiń zwiń