Spotkanie z foką. Jak się zachować?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 20:00
Podczas urlopu nad Bałtykiem można stanąć oko w oko z... foką. I to nie tylko w fokarium na Helu, ale także na plaży. - Foka to drapieżnik - przypomina prof. Krzysztof Skóra.
Audio
  • Prof. Krzysztof Skóra o tym jak zachować się w przypadku spotkania z foką (Lato z Radiem/Jedynka)
Stałe stado fok w helskim fokarium liczy sześć sztuk
Stałe stado fok w helskim fokarium liczy sześć sztukFoto: PAP/Barbara Ostrowska

Kiedy zobaczymy fokę na brzegu, nie dotykajmy jej i nie podchodźmy bliżej. Bez względu na to, czy zwierzę wygląda na zdrowe, czy chore, powinniśmy zadzwonić po Błękitny Patrol WWF.

- Notorycznie spotykam się z tym, że ludzie spychają foki do wody. To nie są wieloryby ani delfiny, które ugrzęzły na mieliźnie. Dla foki przebywanie na brzegu to rodzaj higieny, bo glony, które porastają jej ciało, giną podczas suszenia sierści. Foka musi też odpocząć - zapewnia prof. Skóra z helskiego fokarium. Jak dodaje, foka jest drapieżnikiem i może ugryźć kogoś, kto wejdzie jej w drogę.

Gość "Lata z Radiem" wyjaśnia także, jak foki radzą sobie z upałami i dlaczego są bardziej odporne na zmiany temperatur niż ludzie.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Krzysztof Skóra (kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzącej fokarium na Helu)

Godzina emisji: 11.40

Data emisji: 12.08.2015

mg/pg

Czytaj także

Foka-maskotka Lata z Radiem ma już imię

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 15:20
Przez ponad dwa miesiące była bezimienna. W tym tygodniu słuchacze zgłaszali propozycje. Z pięciu zostało wybrane jedno imię dla tegorocznej maskotki Lata z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Zimoch wręczył fokę Fonię mistrzyni świata

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 13:24
Podczas odbywającego się w Pruszkowie Grand Prix Polski w kolarstwie torowym Tomasz Zimoch wręczył maskotkę Lata z Radiem Katarzynie Pawłowskiej, mistrzyni Polski i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekolodzy biją na alarm. Populacja morświnów w Bałtyku osiągnęła stan krytyczny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 15:11
- Może już się sama nie odrodzić - powiedział w radiowej Jedynce Paweł Średziński z WWF Polska. Populację morświnów szacuje się dziś na 100-150 osobników, podczas gdy jeszcze 20 lat temu było ich ok. 600.
rozwiń zwiń