Napatrz się. Niedługo bocianów nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 15:08
Choć w Polsce upał, bociany odlatują do "ciepłych krajów". - Po 26 sierpnia bocianów w Polsce już prawie nie będzie. To najlepszy moment, by się jeszcze na nie napatrzeć - mówi Krzysztof Konieczny.
Audio
  • Prawdy i mity na temat bocianich zwyczajów (Lato z Radiem/Jedynka)
Zimą bociana białego spotkać można w krajach Afryki Subsaharyjskiej i na południu kontynentu, a także w Indiach
Zimą bociana białego spotkać można w krajach Afryki Subsaharyjskiej i na południu kontynentu, a także w IndiachFoto: Bernard DUPONT/flickr/cc sa by 2.0

Nie oznacza to jednak, że mamy się martwić, jeśli dostrzeżemy bociana w Polsce po tym terminie. - Pojedyncze ptaki spotyka się u nas nawet zimą - uspokaja ekspert Fundacji Przyrodniczej "pro Natura". 

Powodem - i to poważnym - do zmartwienia jest natomiast kurczenie się populacji bocianów w Polsce. - Głównie ze względu na zmianę siedlisk i ograniczenie powierzchni żerowisk, na skutek zaniku małych gospodarstw rolnych oraz niektórych upraw - wyjaśnia Krzysztof Konieczny.

Czy można odwrócić ten proces? Czy bocian faktycznie jada żaby i czy zawsze wraca do swojego gniazda? Posłuchaj, jakie mity dotyczące bocianów obalił ekspert.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Krzysztof Konieczny (Fundacja Przyrodnicza "pro Natura")

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 11.15

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekologiczna encyklika Franciszka. Dlaczego Polska ma z nią kłopot?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
"Laudato Si" pro-ekologiczna encyklika papieża Franciszka budzi w Polsce wiele kontrowersji. Pojawiły się głosy, że dokument uderza w politykę energetyczną Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z foką. Jak się zachować?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 20:00
Podczas urlopu nad Bałtykiem można stanąć oko w oko z... foką. I to nie tylko w fokarium na Helu, ale także na plaży. - Foka to drapieżnik - przypomina prof. Krzysztof Skóra.
rozwiń zwiń