X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe Miasto Lubawskie pamięta czasy Krzyżaków

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 10:00
W niedzielę 23 sierpnia to malownicze i pełne uroku miasto nad rzeką Drwęcą odwiedziło "Lato z Radiem".
Audio
  • Sława Bieńczycka i Roman Czejarek rozmawiają z burmistrzem Nowego Miasta Lubawskiego Józefem Blankiem oraz kierownikiem referatu inwestycji i rozwoju w tamtejszym ratuszu Damianem Artuszewskim (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Sława Bieńczycka i Roman Czejarek rozmawiają z Piotrem Żuchowskim, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Dariuszem Andrzejewskim, zastępcą kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Mieście Lubawskim (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Sława Bieńczycka i Roman Czejarek rozmawiają z Katarzyną Olędzką, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Iwoną Mrozińską, dyrektor szkoły muzycznej (Lato z Radiem/Jedynka)
Nowe Miasto Lubawskie
Nowe Miasto LubawskieFoto: Naromrok/Wikipedia, lic CC BY-SA 3.0 pl

Nowe Miasto Lubawskie założone zostało przez Krzyżaków w 1325 roku. W pobliżu miasta są liczne jeziora, lasy i parki krajobrazowe. Bogata historia, gościnność mieszkańców, tradycyjna kuchnia i niepowtarzalny klimat małego miasta sprawia, że posiada ono różnorodną ofertę aktywnego wypoczynku.

Na miejscu lub w okolicy znajduje się wiele wartościowych zabytków: gotycki kościół pw. św. Tomasza Apostoła z XIV w. z przebogatym i unikatowym w skali kraju zespołem barokowych i gotyckich malowideł ściennych, Sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej koronowanej w 1750r. przez papieża Benedykta XIV, pozostałości gotyckich obwarowań wraz z basztami bramnymi - Brodnicką i Lubawską, dawny kościół ewangelicki z 1912 roku, ulokowany pośrodku rynku w miejscu średniowiecznego ratusza, który spłonął w 1806 roku, ruiny klasztoru OO. Reformatów w Łąkach Bratiańskich, nazywany kiedyś "Pruską Częstochową", z uwagi na przybywające tu wielotysięczne rzesze pielgrzymów, Muzeum Ziemi Lubawskiej, gdzie ciekawym eksponatem jest m.in. opatentowany w 1912 r. model łodzi do ratowania rozbitków z okrętów podwodnych.

Nowe Miasto Lubawskie to także świetnie miejsce na piesze wędrówki. Ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną w "Dolinie Rzeki Drwęcy" wybrać można się do Mszanowa (ok. 4 km odległości). W pobliżu przebiega także Polska Droga Świętego Jakuba wiodąca od Ogrodnik na granicy z Litwą do Trzemeszna pod Poznaniem.

Warto wspomnieć też o rzece Drwęcy – największym w kraju rezerwacie przyrody posiadającym unikalne w skali Europy warunki ekologiczne. Malowniczo meandrująca rzeka, głęboko wcięta w dolinę, stanowi ciekawy szlak kajakowy.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: Józef Blank (burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego), Damian Artuszewski (kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju UM w Nowym Mieście Lubawskim), Piotr Żuchowski (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Dariusz Andrzejewski (zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Mieście Lubawskim), Katarzyna Olędzka (dyrektor Miejskiego Centrum Kultury), Iwona Mrozińska (dyrektor szkoły muzycznej)

Data emisji: 23.08.2015

Godziny emisji: 10.00-13.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyszków nie tonie, Wyszków rozkwita!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 04:00
Sławy miastu przydała piosenka Elektrycznych Gitar, ale i bez muzycznych konotacji Wyszków ma się czym pochwalić! I nikt tu się nie nudzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy na trasie koncert Golec uOrkiestra - oglądaj!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 22:55
Po zabawie w Wyszkowie czas na Nowe Miasto Lubawskie. Na scenie Jedynki wystąpią Big Cyc, Formacja Nieżywych Schabuff i Golec uOrkiestra.
rozwiń zwiń