Nowe Miasto Lubawskie pamięta czasy Krzyżaków

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 10:00
W niedzielę 23 sierpnia to malownicze i pełne uroku miasto nad rzeką Drwęcą odwiedziło "Lato z Radiem".
Audio
  • Sława Bieńczycka i Roman Czejarek rozmawiają z burmistrzem Nowego Miasta Lubawskiego Józefem Blankiem oraz kierownikiem referatu inwestycji i rozwoju w tamtejszym ratuszu Damianem Artuszewskim (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Sława Bieńczycka i Roman Czejarek rozmawiają z Piotrem Żuchowskim, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Dariuszem Andrzejewskim, zastępcą kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Mieście Lubawskim (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Sława Bieńczycka i Roman Czejarek rozmawiają z Katarzyną Olędzką, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Iwoną Mrozińską, dyrektor szkoły muzycznej (Lato z Radiem/Jedynka)
Nowe Miasto Lubawskie
Nowe Miasto LubawskieFoto: Naromrok/Wikipedia, lic CC BY-SA 3.0 pl

Nowe Miasto Lubawskie założone zostało przez Krzyżaków w 1325 roku. W pobliżu miasta są liczne jeziora, lasy i parki krajobrazowe. Bogata historia, gościnność mieszkańców, tradycyjna kuchnia i niepowtarzalny klimat małego miasta sprawia, że posiada ono różnorodną ofertę aktywnego wypoczynku.

Na miejscu lub w okolicy znajduje się wiele wartościowych zabytków: gotycki kościół pw. św. Tomasza Apostoła z XIV w. z przebogatym i unikatowym w skali kraju zespołem barokowych i gotyckich malowideł ściennych, Sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej koronowanej w 1750r. przez papieża Benedykta XIV, pozostałości gotyckich obwarowań wraz z basztami bramnymi - Brodnicką i Lubawską, dawny kościół ewangelicki z 1912 roku, ulokowany pośrodku rynku w miejscu średniowiecznego ratusza, który spłonął w 1806 roku, ruiny klasztoru OO. Reformatów w Łąkach Bratiańskich, nazywany kiedyś "Pruską Częstochową", z uwagi na przybywające tu wielotysięczne rzesze pielgrzymów, Muzeum Ziemi Lubawskiej, gdzie ciekawym eksponatem jest m.in. opatentowany w 1912 r. model łodzi do ratowania rozbitków z okrętów podwodnych.

Nowe Miasto Lubawskie to także świetnie miejsce na piesze wędrówki. Ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną w "Dolinie Rzeki Drwęcy" wybrać można się do Mszanowa (ok. 4 km odległości). W pobliżu przebiega także Polska Droga Świętego Jakuba wiodąca od Ogrodnik na granicy z Litwą do Trzemeszna pod Poznaniem.

Warto wspomnieć też o rzece Drwęcy – największym w kraju rezerwacie przyrody posiadającym unikalne w skali Europy warunki ekologiczne. Malowniczo meandrująca rzeka, głęboko wcięta w dolinę, stanowi ciekawy szlak kajakowy.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: Józef Blank (burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego), Damian Artuszewski (kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju UM w Nowym Mieście Lubawskim), Piotr Żuchowski (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Dariusz Andrzejewski (zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Mieście Lubawskim), Katarzyna Olędzka (dyrektor Miejskiego Centrum Kultury), Iwona Mrozińska (dyrektor szkoły muzycznej)

Data emisji: 23.08.2015

Godziny emisji: 10.00-13.00

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyszków nie tonie, Wyszków rozkwita!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 04:00
Sławy miastu przydała piosenka Elektrycznych Gitar, ale i bez muzycznych konotacji Wyszków ma się czym pochwalić! I nikt tu się nie nudzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy na trasie koncert Golec uOrkiestra - oglądaj!

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 22:55
Po zabawie w Wyszkowie czas na Nowe Miasto Lubawskie. Na scenie Jedynki wystąpią Big Cyc, Formacja Nieżywych Schabuff i Golec uOrkiestra.
rozwiń zwiń