Gruba czy cienka? Jak pizza podzieliła świat

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 13:57
Gdy w Polsce mówimy o "prawdziwej" włoskiej pizzy, mamy na myśli cieniutkie ciasto i składniki w narodowych barwach Włoch: pomidory, ser mozarella i bazylia.
Audio
  • Julia Wollner o przysmakach włoskiej kuchni i tradycyjnej pizzy (Lato z Radiem/JEdynka)
- Koło godz. 12 Włoch już jest głodny i umawia się z pracownikami na ... pizzę z metra - opowiada Julia Wollner, redaktor naczelna magazynu La Rivista
- Koło godz. 12 Włoch już jest głodny i umawia się z pracownikami na ... pizzę z metra - opowiada Julia Wollner, redaktor naczelna magazynu "La Rivista"Foto: pixabay.com/domena publiczna

Dla samych Włochów nie jest to tak oczywiste, bo znajdziemy wśród nich równie wielu amatorów pizzy na grubym cieście. - W najstarszych tradycyjnych lokalach Neapolu, który jest ojczyzną pizzy, dostaniemy grubą, puchatą, ociekającą tłuszczem pizzę - wyjaśnia Julia Wollner.

Italianistka dodaje, że cienkie ciasto króluje w Rzymie i stąd nazwa pizza romana. - Natomiast ani jedna, ani druga nie jest porównywalna z tym, co znajdziemy w polskich sieciówkach, bo to z kolei jest wynalazek amerykański - podkreśla.

A co jeść we Włoszech, jeśli akurat nie mamy ochoty na pizzę ani makaron i bez jakiego dania Włosi nie wyobrażają sobie letniego wieczoru? Dowiesz się z rozmowy, w której Julia Wollner przestrzegała przed najdroższymi miejscami Italii.

Smacznego!

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: (redaktor naczelna magazynu o Włoszech "La Rivista")

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 11.30

asz/mc

Czytaj także

Wokalistka Bisquit prezentuje muzyczno-kulinarną podróż "Appetit"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 22:05
"Francja", "Włochy", "Hiszpania" i "Polska" to pierwszą część serii, jaką przygotowała Joanna Chacińska. Muzyka mało znanych artystów z danego kraju uzupełniona przepisami na lokalne dania to doskonały zestaw na jesienne i zimowe wieczory. Życzymy smacznego!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antyczna historia lodów. Sorbety jedli już Rzymianie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 16:00
Nikt nie wymyślił nic lepszego niż włoskie lody - uważa Julia Wollner, redaktor naczelna magazynu "La Rivista".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupa ze świeżych pomidorów - przysmak Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 22:32
Toskańska zupa pomidorowa to coś, co można jeść na ciepło i na zimno, praktycznie w każdej postaci. Zupę pomidorową jedzą tam praktycznie wszyscy.
rozwiń zwiń