Nurkowanie to sport partnerski

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 12:56
- W odmianie rekreacyjnej zawsze nurkuje się parami. Jeżeli coś się dzieje, w każdej chwili nasz partner może udzielić nam pomocy – mówi Tomasz Chabiera, instruktor nurkowania.
Audio
  • Tomasz Chabiera o nurkowaniu i pierwszej pomocy tlenowej (Lato z Radiem/Jedynka)
Nurkowanie to sport partnerski
Foto: Glowimages/East News

Gość "Lata z Radiem" przypomina, że pod wodą najważniejszą zasadą jest, by niczego nie dotykać. - Dotyczy to również ryb. Pamiętajmy, że im bardziej kolorowy okaz, tym bardziej niebezpieczny - podkreśla Tomasz Chabiera.

Oprócz nurkowania uczy on również pierwszej pomocy tlenowej. - Tlen jest lekarstwem, które podajemy przy urazach nurkowych. Czysty tlen może podać tylko osoba do tego przeszkolona. Robi się to zawsze na powierzchni - tłumaczy gość Jedynki.

Z audycji można się również dowiedzieć na czym polega m.in. nurkowanie głębokie, dekompresyjne i nitrox oraz czym jest tzw. barotrauma płuc.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Tomasz Chabiera, instruktor nurkowania i pierwszej pomocy tlenowej)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 9.19

pg/asz

Czytaj także

Polacy nurkowali najwyżej. Pobili rekord Guinnessa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 10:51
Grupa polskich nurków zeszła pod wodę w jednym z najwyżej położonych jezior świata, znajdującym się w chilijskich Andach. Pobito rekord Guinnessa w nurkowaniu na dużej wysokości. Jezioro leży 5915 m nad poziomem morza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uprawiając ten sport można zgubić bikini

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:05
Miłośnicy spadochroniarstwa podróżują po całym świecie, chcąc doświadczyć lotu w nowej przestrzeni i okolicznościach przyrody. Praktykowane są także skoki do wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje pod żaglami - nie tylko dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 14:00
Na zdobycie patentu żeglarskiego nigdy nie jest za późno. Bez względu na wiek można przejść specjalny kurs, zdać egzamin i wypłynąć na szerokie wody.
rozwiń zwiń