Publicystka modowa: kobietom w czasach "Lalki" nie było łatwo

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 15:31
- Każdy nieostrożny ruch groził katastrofą. Coś w ubiorze mogło pęknąć, obsunąć się albo rozpruć. Niewygodne musiało też być obuwie. Kolejna rzecz - fryzury. To wszystko musiało być męką - mówi Joanna Bojańczyk.
Audio
  • Dziennikarka i publicystka modowa Joanna Bojańczyk o strojach w czasach "Lalki" (Lato z Radiem/Jedynka)
Strój z epoki, w której rozgrywa się akcja Lalki Bolesława Prusa
Strój z epoki, w której rozgrywa się akcja "Lalki" Bolesława PrusaFoto: Radek Pietruszka/PAP

Z dzisiejszego punktu widzenia modę z końca XIX wieku charakteryzuje przede wszystkim elegancja i dekoracyjność. - Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że ubiór był bardzo zróżnicowany - klasowo czy środowiskowo. Nie wszyscy się tak pięknie ubierali - tłumaczy w "Lecie z Radiem" dziennikarka i publicystka modowa.

Czytaj także
lalka BEATA TYSZKIEWICZ pap Wołoszczuk 663x364.jpg
Czytanie "Lalki" w Jedynce

O wiele lepiej pod względem wygody mieli panowie. - Strój męski był o wiele mniej dekoracyjny niż kobiecy. W zasadzie był dość zblizony do tego, co nosi się dzisiaj. W użycie wszedł właśnie wówczas trzyczęściowy garnitur, który, co ciekawe, był uważany za strój sportowy - opowiada Joanna Bojańczyk.

Transmisja Narodowego Czytania jest dostępna na głównej stronie Polskiego Radia (Zobacz) i na stronie poświęconej akcji (Zobacz).

Z audycji dowiesz się również, czy w czasach opisanych w "Lalce" Bolesława Prusa warszawskie damy zamawiały stroje u miejscowych krawców czy w Paryżu, co z kobiecym strojem miały wspólnego negliż poranny i wieczorny, kto ubierał się skromniej: panny czy mężatki i ile rodzajów okryć głowy wówczas używano.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Joanna Bojańczyk (dziennikarka i publicystka modowa)

Data emisji: 5.09.2015

Godzina emisji: 11.25

pg/bch

Czytaj także

Dziennikarze Jedynki czytają "Lalkę" Prusa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 21:39
W ponad tysiącu miejsc w Polsce zabrzmią w sobotę 5 września fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa. A na naszej antenie będzie można usłyszeć fragmenty powieści w wykonaniu dziennikarzy Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Lalki". "Był już najwyższy czas"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 10:18
- Wielu naukowców podkreśla, że "Lalka" to największa polska powieść, która dorównuje tym wielkim, zachodnim dziełom Balzaca, Hugo, czy Jane Austen - mówi Krzysztof Dudek, szef Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń