"Karbala" - twórcy zdradzają kulisy powstawania filmu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 13:12
- Nie byliśmy gotowi na to, co wydarzyło się podczas pracy nad "Karbalą" w Jordanii - stwierdzili w radiowej Jedynce Bartłomiej Stępniak i Tomasz Matraszek.
Audio
  • Tomasz Matraszek i Bartłomiej Stępniak o pracy nad filmem "Karbala" (Lato z radiem/Jedynka)
Kadr z filmu Karbala
Kadr z filmu "Karbala"Foto: Next-Film/mat. promocyjne
Czytaj także:
Tomasz Schuchardt karbala 1200.jpg
Tomasz Schuchardt: moja postać to kij włożony w mrowisko

Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Niespodziewanie, w pełnym ludzi mieście, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny City Hall - siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie, pozbawiona wsparcia, garstka polskich i bułgarskich żołnierzy.

Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrywa przed widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz ("Żywie Biełaruś!", "Lincz"). Zaś o kulisach powstawania filmu "Karbala" w radiowej Jedynce porozmawialiśmy z odpowiedzialnym za efekty pirotechniczne Bartłomiejem Stępniakiem oraz charakteryzatorem Tomaszem Matraszkiem.

Goście Jedynki wspólnie przyznali, że najtrudniejsze były sceny kręcone w Jordanii. Nie dlatego, że były bardzo skomplikowane, ale z uwagi na nastawienie lokalnej ludności. - Na początku była ciekawość, która szybko przerodziła się we wrogość. Biały człowiek w mundurze to dla nich wróg, nie jest ważne, że jest to aktor - wyjaśnił Stępniak. Co się wydarzyło na planie w Jordanii?

Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym produkcji. Jak się z nim pracowało? A jak obraz odebrali inni wojskowi? Odpowiedź w nagraniu audycji.


***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Tomasz Matraszek (charakteryzator), Bartłomiej Stępniak (efekty pirotechniczne)

Godzina emisji: 9.19

Data emisji: 11.09.2015

kk/ag

Czytaj także

Premiera "11 minut" Jerzego Skolimowskiego na festiwalu w Wenecji. Będzie Złoty Lew?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 11:45
Skrajnie różne oceny komentatorów włoskiej prasy, od zachwytu po surową krytykę, wywołał zaprezentowany w środę na festiwalu w Wenecji film Jerzego Skolimowskiego „11 minut”. Bierze on udział w głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa.
rozwiń zwiń