"Everest". Góra gór od podszewki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 02:07
- Widoki ze szczytu Mount Everestu wynagradzają wszystkie kryzysy, które się przeżywa wcześniej. Poza tym człowiek się najnormalniej w świecie boi - mówi Monika Witkowska, podróżniczka.
Audio
  • Rozmowa z Moniką Witkowską o Mount Everestu (Lato z Radiem/ Jedynka)
Mount Everest (Czomolungma) to najwyższy szczyt Ziemi (8848 m n.p.m., podaje się też wysokość 8844 wg pomiarów chińskich lub 8850 wg pomiarów amerykańskich), ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu)
Mount Everest (Czomolungma) to najwyższy szczyt Ziemi (8848 m n.p.m., podaje się też wysokość 8844 wg pomiarów chińskich lub 8850 wg pomiarów amerykańskich), ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu)Foto: Pixabay/Simon

Za kilka dni do kin wchodzi film "Everest", opowiadający o ekspedycji z 1996 roku, w czasie której himalaiści musieli stawić czoła burzy śnieżnej. - Wówczas, 10 maja, w czasie jednego dnia zginęło osiem osób. Była to historia tragiczna, ale faktem jest, że Everest w większości źródeł filmowych czy pisanych ma bardzo złą prasę - opowiada Monika Witkowska.

Czytaj także >>>
witkowska 663 .jpg
Na Mount Everest i z powrotem. Walka trwa do końca

Jeden z mitów, dotyczących najwyższej góry na świecie odnosi się do kolejek na szczyt. Jak opowiada zdobywczyni Mount Everestu, sezon trwa tam przez dwa miesiące - w kwietniu i maju. - De facto na zdobycie Everestu szansę ma się kilka dni w roku i trudno się dziwić, że wydawane są wtedy pozwolenia. Gdy ja się wspinałam, po stronie nepalskiej wystawiono 318 zezwoleń - wspomina dziennikarka.

W programie rozmawialiśmy o problemach psychologicznych, utrudniających wspinaczkę, czy można kogoś wnieść na najwyższą górę świata i ile kosztuje wynajęcie szerpy na czas wspinania.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Monika Witkowska (dziennikarka i podróżniczka, zdobywczyni Mount Everestu)

Data emisji: 14.09.2015

Godzina emisji: 9.20

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W drodze na Mount Everest: tam każdy idzie sam

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:16
- W górach wysokich, o ile nie ma konieczności powiązania liną, każdy idzie swoim tempem i każdy musi być odpowiedzialny za siebie. Ja byłam przygotowana psychicznie, że nikt mi nie pomoże - mówiła w radiowej Jedynce Monika Witkowska, podróżniczka, zdobywczyni Mount Everestu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Karbala" - twórcy zdradzają kulisy powstawania filmu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 13:12
- Nie byliśmy gotowi na to, co wydarzyło się podczas pracy nad "Karbalą" w Jordanii - stwierdzili w radiowej Jedynce Bartłomiej Stępniak i Tomasz Matraszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na festynie archeologicznym w Biskupinie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 16:37
Odkryto je przez przypadek ponad 80 lat temu. Obecnie Biskupin jest najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym w Europie Środkowej. Rozpoczął się tam 21. Festyn Archeologiczny, w tym roku poświęcony dawnej kuchni słowiańskiej.
rozwiń zwiń