Jak Grzegorz Małecki czyta Sienkiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 15:05
- Zgodziłem się przeczytać "Ogniem i mieczem" w całości, bez jednego skrótu, na antenie Jedynki. Przyznam, że niezwykle się ucieszyłem, kiedy dostałem tę propozycję - mówi aktor Grzegorz Małecki.
Audio
  • Grzegorz Małecki o czytaniu "Ogniem i mieczem" na antenie Jedynki (Lato z Radiem/Jedynka)
Grzegorz Małecki
Grzegorz MałeckiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Gość audycji, który aktualnie czyta na naszej antenie "Ogniem i mieczem", przyznaje, że ma bardzo dobre wspomnienia związane z książkami Henryka Sienkiewicza, jednak po raz pierwszy sięgnął po nie dość dawno, w wieku 12-13 lat.

Czytaj także
GrzegorzMałecki1200.jpg
"Ogniem i Mieczem" w Jedynce

- Dziś patrzę na Sienkiewicza nieco inaczej. Znalazłem nawet fragment w "Dziennikach" Gombrowicza, który pisał: "Mówimy: to dość kiepskie i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha i nie możemy się oderwać. Wykrzykujemy: nieznośna opera i czytamy w dalszym ciągu urzeczeni. Potężny geniusz! Nigdy chyba nie było tak pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego" - cytuje Grzegorz Małecki.

Aktor zauważa też, że wbrew powszechnemu przekonaniu wielu Polaków wcale nie czytało wielkich sienkiewiczowskich powieści. - Jak rozmawiam z moimi przyjaciółmi, to oni bardzo często przyznają się, że tylko "przelecieli" te książki. Raczej znamy tę twórczość z filmów - mówi gość Jedynki.

A jak wygląda praca nad nagrywaniem potężnej, 900-stronicowej powieści dla Polskiego Radia? Co sprawia aktorowi największą trudność? I dlaczego Grzegorz Małecki nie ma oporów, by grać w mniej ambitnych produkcjach? Posłuchaj audycji.***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Grzegorz Małecki (aktor)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 11.22

mg/pg

Czytaj także

Warto czytać. Dzięki książkom żyjemy pełniej i lepiej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 18:48
- Rozwijamy się, stajemy się mądrzejsi i bardziej twórczy - przekonywała w Jedynce Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytaj PL! Akcja obali mity o polskim czytelnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 17:11
Przez cały październik w ramach akcji Czytaj PL! można wypożyczyć za darmo 12 książek. Wśród bezpłatnych e-booków jest m. in. "Arena szczurów" Marka Krajewskiego. Powieść miała premierę zaledwie kilka dni temu.
rozwiń zwiń