Pruszków na trasie Lata z Radiem. Odpoczynek od upału

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 13:00
Pruszków to największe po Warszawie pod względem liczby mieszkańców miasto aglomeracji warszawskiej. W niedzielę, wbrew kapryśnej pogodzie, odbędzie się tam kolejny koncert "Lata z Radiem".
Audio
  • Prezydent Jan Starzyński o atrakcjach Pruszkowa (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Andrzej Łostowski z Klubu Motocykli Dawnych i Ciężkich Nornica-Pruszków o swojej pasji (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Prof. Henryk Skarżyński o badaniach słuchu i festiwalu "Ślimakowe rytmy" (Lato z Radiem/Jedynka)
W niedzielę Lato z Radiem przeniosło się do Pruszkowa
W niedzielę "Lato z Radiem" przeniosło się do PruszkowaFoto: Sebastian Gołos/Polskie Radio

Na letniej scenie  wystąpią Dzieci z Brodą, Natalia SzroederVarius ManxKasią Stankiewicz oraz Sylwia Grzeszczak. Koncert poprowadzi Marcin Kusy, a gospodarzami studia plenerowego Radiowej Jedynki będą Karolina Rożej i Bogdan Sawicki.

Początek koncertu o godz. 16. Jak zawsze - wstęp wolny!  

Okolice Pruszkowa były zasiedlone już w starożytności. W pobliżu odkryto niedawno ślady hutnictwa z I w. p.n.e. - III w. n.e. Ogólna liczba pieców do jednorazowego wytopu żelaza sięgała 100 - 150 tysięcy. Przypuszczalnie był to drugi, po świętokrzyskim, największy ośrodek hutniczy na terenie Polski.

Pruszków nabrał znaczenia dopiero w XIX wieku, kiedy osuszono zabagnioną dolną Utratę i zlokalizowano tu pierwszą od Warszawy stację kolei warszawsko-wiedeńskiej, otwartą w 1845 r. Do Pruszkowa organizowano przejażdżki kolejowe dla żądnych nowości mieszkańców Warszawy. 

Transmisja wideo wybranych koncertów na stronie latozradiem.pl.

Po zajęciu Królestwa przez Niemców otrzymał w 1916 r. prawa miejskie. W okresie międzywojennym Pruszków rozwijał się nadal jako największy ośrodek przemysłowy w strefie podmiejskiej Warszawy. 

Centralna część miasta przedstawia mozaikę złożoną z dawnej małomiasteczkowej zabudowy o 2-3 kondygnacjach, z wieloma sklepami i warsztatami rzemieślniczymi, nowych bloków mieszkalnych i skromnych domów robotniczych z przełomu XIX i XX w.

Do zabytków należą klasycystyczne budynki z I połowy XIX w.: dwór i oficyna (obecnie Urząd Stanu Cywilnego), wozownia (obecnie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego) i stajnia (obecnie ognisko muzyczne).Park miejski ze stawem to dawny park dworski z początku XIX w. Przedmieścia charakteryzują się bądź zabudową indywidualną wśród ogrodów, bądź powojennymi blokami mieszkalnymi. Widoczny z daleka neogotycki kościół w Żbikowie pochodzi z 1914 r. W przyłączonych do Pruszkowa po wojnie dawnych osiedlach wiejskich zachowały się gospodarstwa rolne i ogrodnicze. Wokół miasta wypełnione wodą glinianki są pozostałością po cegielniach. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Karolina Rożej, Małgorzata Raducha, Bogdan Sawicki

Data emisji: 3.07.2016

Godzina emisji: 10.21

tj

 

Czytaj także

Lato z Radiem. Dawid Kwiatkowski o swoim yin i yang

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 19:00
Jak przyznał wokalista debiutujący w tym roku na trasie Lata z Radiem dla niego yin i yang to połączenie życia w trasie koncertowej i powrotów do domu. - To są całkowite przeciwieństwa, ale muszą istnieć wspólnie – podkreślił Dawid Kwiatkowski.
rozwiń zwiń