X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pruszków na trasie Lata z Radiem. Odpoczynek od upału

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 13:00
Pruszków to największe po Warszawie pod względem liczby mieszkańców miasto aglomeracji warszawskiej. W niedzielę, wbrew kapryśnej pogodzie, odbędzie się tam kolejny koncert "Lata z Radiem".
Audio
  • Prezydent Jan Starzyński o atrakcjach Pruszkowa (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Andrzej Łostowski z Klubu Motocykli Dawnych i Ciężkich Nornica-Pruszków o swojej pasji (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Prof. Henryk Skarżyński o badaniach słuchu i festiwalu "Ślimakowe rytmy" (Lato z Radiem/Jedynka)
W niedzielę Lato z Radiem przeniosło się do Pruszkowa
W niedzielę "Lato z Radiem" przeniosło się do PruszkowaFoto: Sebastian Gołos/Polskie Radio

Na letniej scenie  wystąpią Dzieci z Brodą, Natalia SzroederVarius ManxKasią Stankiewicz oraz Sylwia Grzeszczak. Koncert poprowadzi Marcin Kusy, a gospodarzami studia plenerowego Radiowej Jedynki będą Karolina Rożej i Bogdan Sawicki.

Początek koncertu o godz. 16. Jak zawsze - wstęp wolny!  

Okolice Pruszkowa były zasiedlone już w starożytności. W pobliżu odkryto niedawno ślady hutnictwa z I w. p.n.e. - III w. n.e. Ogólna liczba pieców do jednorazowego wytopu żelaza sięgała 100 - 150 tysięcy. Przypuszczalnie był to drugi, po świętokrzyskim, największy ośrodek hutniczy na terenie Polski.

Pruszków nabrał znaczenia dopiero w XIX wieku, kiedy osuszono zabagnioną dolną Utratę i zlokalizowano tu pierwszą od Warszawy stację kolei warszawsko-wiedeńskiej, otwartą w 1845 r. Do Pruszkowa organizowano przejażdżki kolejowe dla żądnych nowości mieszkańców Warszawy. 

Transmisja wideo wybranych koncertów na stronie latozradiem.pl.

Po zajęciu Królestwa przez Niemców otrzymał w 1916 r. prawa miejskie. W okresie międzywojennym Pruszków rozwijał się nadal jako największy ośrodek przemysłowy w strefie podmiejskiej Warszawy. 

Centralna część miasta przedstawia mozaikę złożoną z dawnej małomiasteczkowej zabudowy o 2-3 kondygnacjach, z wieloma sklepami i warsztatami rzemieślniczymi, nowych bloków mieszkalnych i skromnych domów robotniczych z przełomu XIX i XX w.

Do zabytków należą klasycystyczne budynki z I połowy XIX w.: dwór i oficyna (obecnie Urząd Stanu Cywilnego), wozownia (obecnie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego) i stajnia (obecnie ognisko muzyczne).Park miejski ze stawem to dawny park dworski z początku XIX w. Przedmieścia charakteryzują się bądź zabudową indywidualną wśród ogrodów, bądź powojennymi blokami mieszkalnymi. Widoczny z daleka neogotycki kościół w Żbikowie pochodzi z 1914 r. W przyłączonych do Pruszkowa po wojnie dawnych osiedlach wiejskich zachowały się gospodarstwa rolne i ogrodnicze. Wokół miasta wypełnione wodą glinianki są pozostałością po cegielniach. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Karolina Rożej, Małgorzata Raducha, Bogdan Sawicki

Data emisji: 3.07.2016

Godzina emisji: 10.21

tj

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lato z Radiem. Dawid Kwiatkowski o swoim yin i yang

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 19:00
Jak przyznał wokalista debiutujący w tym roku na trasie Lata z Radiem dla niego yin i yang to połączenie życia w trasie koncertowej i powrotów do domu. - To są całkowite przeciwieństwa, ale muszą istnieć wspólnie – podkreślił Dawid Kwiatkowski.
rozwiń zwiń