Queen – zespół inny niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 13:51
- Na początku porównywano ich do Led Zeppelin i Deep Purple. Wydawało się, że wzięli coś od jednych i drugich. Czuć jednak było, że będzie to nowa jakość - mówiła w Jedynce Dagmara Szymańska z polskiego fanklubu zespołu Queen.
Audio
  • Queen – zespół inny niż wszystkie (Jedynka/Lato z Radiem)
Zespół utworzyli w 1970 roku w Londynie Brian May, Roger Taylor i Freddie Mercury. Basista John Deacon dołączył do Queen rok późnie.
Zespół utworzyli w 1970 roku w Londynie Brian May, Roger Taylor i Freddie Mercury. Basista John Deacon dołączył do Queen rok późnie.Foto: PAP/DPA/Hanne Jordan

Czterdzieści trzy lata temu, 13 lipca 1973 roku, ukazał się debiutancki album brytyjskiej grupy zatytułowany po prostu "Queen". Płyta nie wzbudziła zachwytu dziennikarzy muzycznych – większość z nich ją zlekceważyła. - Na płycie "Queen" słychać całkiem nowe, inne brzmienie gitary, którą Brian May wykonał własnoręcznie ze swoim ojcem. Do tego egzotycznego wokalistę, który popisywał się fenomenalną skalą - tłumaczyła Dagmara Szymańska.

Na prawdziwy sukces grupa musiała poczekać jeszcze dwa lata, kiedy to na rynku ukazał się album: "A Night At The Opera" z przebojem "Bohemian Rhapsody". Od tego czasu zespół Queen stał się międzynarodową gwiazdą, a jego sława mimo śmierci w 1991 roku wokalisty Freddiego Mercury'ego nie przemija. - Freddie Mercury powtarzał, że nie jest liderem zespołu lecz frontmanem. W Queen oficjalnie lidera nie było. Nie oznacza to jednak, że między muzykami nie było konfliktów. To chyba Freddie powiedział, że w Queen są cztery walczące ze sobą koguty, silne osobowości. Słychać to zresztą na kolejnych płytach zespołu - tłumaczyła z kolei Katarzyna Zielińska z fanklubu Queen. 

Jak doszło do tego, że wokalistą Queen został właśnie Freddie Mercury? Która piosenka zdaniem słuchaczy Jedynki jest największym przebojem zespołu? O tym m.in. w nagraniu audycji.  Dagmara Szymańska i Katarzyna Zielińska zaprosiły również na zlot fanów zespołu Queen.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Dagmara Szymańska, Katarzyna Zielińska (Fanklub Queen)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 11.25

tj/gs

Czytaj także

Piotr Bukartyk: Queen i Pink Floyd byli naszym oknem na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 13:50
- Przyniosłem numery, które porażają bogactwem, które nie starzeją się mimo upływu lat - powiedział Piotr Bukartyk prezentując w Jedynkowej liście przebojów ulubione piosenki.
rozwiń zwiń