X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Misje Apollo. Rocznice zdobycia księżyca

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 10:50
- Mam ciarki, kiedy sobie myślę o tym, że aby odbyć taki lot, trzech może niezbyt rosłych, ale mężczyzn, dało się zamknąć na tak niewielkiej powierzchni - stwierdził Karol Wójciki z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Popularyzator astronomii Karol Wójcicki z NCK wspomina pierwsze loty załogowe na księżyc (Lato z Radiem/Jedynka)
Człowiek na księżycu (zdjęcie ilustracyjne)
Człowiek na księżycu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

W rakiecie, którą misja Apollo 11 doleciała na Księżyc, amerykańscy kosmonauci mieli niewiele więcej miejsca niż w małym fiacie. - Nie mogę wyjść z podziwu, jak astronauci zdołali znieść przymusowy, kilkunastogodzinny odpoczynek, któremu musieli się poddać tuż po wylądowaniu na księżycu - dziwił się nasz gość.

Karola Wójcickiego poprosiliśmy o przypomnienie pierwszych misji kosmicznych zakończonych lądowaniem na Księżycu. Obchodzimy właśnie rocznice tych lotów. Apollo 11 wylądował na księżycu 29 lipca 1969 roku. Po raz kolejny astronauci amerykańscy stanęli na powierzchni srebrnego globu 30 lipca 1971 roku.

Wójciki barwnie nakreślił rzeczywistość wewnątrz rakiety. Opowiedział, co kosmonauci jedli, jak rozwiązywali problem braku toalet w lądowniku i jak reagowali na awarie, które na szczęście nie były poważne. - Podczas misji Apollo 15 najpowiażniejszym incydentem było zwarcie w układzie elektrycznym. Zgłoszony problem rozwiązywał olbrzymi sztab na Ziemi, który opracował procedury naprawy, a zadaniem astronautów było jedynie przełączyć wskazany przycisk.

Więcej w nagraniu audycji. Między innymi o tym, z czego zrobione są okna w rakiecie kosmicznej oraz o groźnych kosmicznych śmieciach.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Karol Wójcicki (popularyzotor astronomii, Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 26.07.2016

Godzina emisji: 9.23

ab/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek wylądował na księżycu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 08:15
20 lipca 1969 roku, cały świat z zapartym tchem czekał na to wydarzenie. Także Słuchacze Polskiego Radia mogli wysłuchać transmisji z lądowania Apollo 11 na Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 06:00
20 lipca 1969 roku z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, jako jedyne w bloku komunistycznym, nadawało Polskie Radio: "Tu serwis księżycowy Polskiego Radia. Rozpoczynamy transmisję z lądowania na Księżycu księżycowej motorówki". Posłuchaj archiwalnych nagrań.
rozwiń zwiń