Marilyn Monroe. Jej legenda jest wciąż żywa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 09:45
Zostanie zapamiętana głównie z komedii, a przecież znała się na malarstwie, a klasykę literacką miała w małym palcu. Marilym Monroe, czyli Norma Jeane Mortenson odeszła 5 sierpnia 1962 roku.
Audio
  • Legendarna Marilyh Monroe i jej polskie odpowiedniczki (Lato z radiem/Jedynka)
Marylin Monroe na współcześnie przetworzonej grafice
Marylin Monroe na współcześnie przetworzonej graficeFoto: pixabay/CC0 Public Domain

- Cechowala się bystrą inteligencją, która podpowiadała jej jak postępować w danym momencie, jak się "wstrzelić w punkt" - opisywał Marilyn Monroe krytyk filmowy Wiesław Kot jako przykład podając jej debiut w filmie braci Marx. - Miała dostać marginalną rolę. Jej zadaniem było przejść od drzwi do okna, od jednej kreski kredą do drugiej, a zrobiła coś co podpowiedział jej instynkt. Wykonała tzw. monroe walk, czyli przeszła chybocząc wszystkim, czym się dało. I reżyserzy zobaczyli dziewczynę , która jest zjawiskiem. Od tego debiutu zaczęły się poważniejsze propozycje - stwierdził gość radiowej Jedynki.

W historii kina polskiego były gwiazdy, które ze względu na talent oraz wizerunek wampa możemy porównać do Marilyn Monroe: Kalina Jędrusik, Elżbieta Czyżewska, Barbara Brylska czy Teresa Tuszyńska. Na czym polegały te podobieństwa, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z radiem"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Wiesław Kot (krytyk filmowy)

Data emisji: 5.08

Godzina emisji: 9.20

ab/pg

Czytaj także

Berenice Marlohe zachwycona polskim reżyserem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 13:00
Do Wrocławia przyjechała plejada gwiazd z Hollywood, które biorą udział w zdjęciach do filmu "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego. Wśród nich jest dziewczyna Bonda z filmu "Skyfall".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marilyn Monroe. Ikona popkultury, tragedia kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 05:44
Nie dane jej było, jak przepowiadał Andy Warhol, 15 minut sławy dla każdego. Marilyn Monroe dano ponad pięćdziesiąt lat życia po śmierci, a z pewnością jej legenda przetrwa znacznie dłużej.
rozwiń zwiń