Bezpiecznie nad wodą. Jakich zasad należy przestrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 23:05
- Czerwona flaga pojawia się nie bez kozery, oznacza bezwzględny zakaz kąpieli. Tylko na własne ryzyko wchodzimy wtedy do wody - ostrzega Maciej Rokus, szef grupy specjalnej płetwonurków.
Audio
  • Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, gdy morze jest wzburzone? (Lato z Radiem/ Jedynka)
Od początku wakacji w Polsce utonęły 64 osoby
Od początku wakacji w Polsce utonęły 64 osobyFoto: PAP/Marcin Bielecki

Przy bardzo silnych falach na morzu dzieci nie mają szans na wydostanie się z wodnego wiru. Wytrawny pływak o znakomitej kondycji może sobie poradzić, jednak jak uważa szef grupy płetwonurków, jest to wątpliwe i może się zakończyć tragedią.

- Najbardziej istotną kwestią są warunki atmosferyczne, bo jeśli są trudne, wieje silny wiatr i jest wysoka fala, to decyzja o kąpieli jest podejmowaniem ogromnego ryzyka. Nawet osoby doskonale wysportowane i ludzie w wodzie wychowani też będą mieli problem, by pływać - opowiada Maciej Rokus.

W audycji mówiliśmy o tym, czy rzeka i jezioro są bezpieczniejsze do pływania niż morze oraz jak udzielić prawidłowo pomocy.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Maciej Rokus (szef grupy specjalnej płetwonurków RP)

Data emisji: 11.08.2016

Godzina emisji: 11.34

sm/pg

Czytaj także

Nieolimpijski sport, w którym jesteśmy mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 17:43
- Jako Polacy nie mamy się czego wstydzić, bo praktycznie z każdych zawodów międzynarodowych nasi zawodnicy wracają z medalami. Polska kadra to w łucznictwie konnym pierwsza światowa trójka - mówi sportowiec, Michał Sanczenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radość ze sportu, którą można przekuć na medale

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 08:00
- Kiedy widzimy sukcesy wyczynowe zawodowców, to dla dzieci jest to niezwykle nakręcająca maszyna do uprawiania sportów - mówi trener Dariusz Kołakowski.
rozwiń zwiń