Ciechanów - miasto z ekologicznym Noblem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 10:37
- Staramy się dbać o to, żeby mieszkańców naszego miasta otaczała zieleń. Ważna jest też kwestia gospodarki niskoemisyjnej. Obecnie Inwestujemy w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła - mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
Audio
  • O zaletach Ciechanowa opowiada prezydent miasta Krzysztof Kosiński (Lato z Radiem/Jedynka)
  • O Zamku Książąt Mazowieckich opowiada Marek Piotrowski z Muzeum Szlachty Mazowieckiej (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Sława Bieńczycka i Bogdan Sawicki rozmawiają ze Zbyszkiem Kozłowskim z Polskiego Radia Dzieciom i lekarzem otolaryngologiem Kamilą Osińską (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Co spakować do apteczki pierwszej pomocy na wakacje? Małgorzata Raducha rozmawia z prof. Andrzejem Zielińskim z Państwowego Zakładu Higieny (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Renata Jeziółkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Ciechanów oraz słuchaczka Jedynki p. Renata o najpiękniejszych obiektach w tej miejscowości (Lato z Radiem Exstra/Jedynka)
  • Przedstawiciele lokalnych organizacji o atrakcjach Ciechanowa dla dzieci i dorosłych (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
Sława Bieńczycka i Bogdan Sawicki rozmawiają z prezydentem Ciechanowa Krzysztofem Kosińskim
Sława Bieńczycka i Bogdan Sawicki rozmawiają z prezydentem Ciechanowa Krzysztofem KosińskimFoto: Sebastian Gołos/Polskie Radio

W 2002 roku Ciechanów znalazł się wśród 14 miast świata nagrodzonych w konkursie "Stockholm Partnership" dotyczącym zrównoważonego rozwoju. Międzynarodowe jury podkreślało duże zaangażowanie lokalnej społeczności w sprawy związane z ochroną środowiska. Przyznana wówczas miastu nagroda nazywana jest ekologicznym Noblem.

Położony 100 km od Warszawy Ciechanów jest miastem otwartym na turystów, kulturę, sport i biznes. Jego wizytówkę stanowi XIV-wieczny Zamek Książąt Mazowieckich. To właśnie na błoniach przed zamkiem będzie miał miejsce sobotni (13.08) koncert Lata z Radiem.

- Rok temu przyjechali do nas goście z różnych zakątków Polski, m.in. z Dolnego Śląska i Pomorza. Widać, że Lato z Radiem ma swoją markę, przyciąga publiczność. Myślę, że dziś będzie podobnie - podkreśla prezydent Krzysztof Kosiński.

W pobliżu zamku znajduje się neogotycki ratusz z XIX w., będący siedzibą władz miasta, wykonany wg. projektu Henryka Marconiego. Na uwagę zasługuje Farska Góra z dzwonnicą z końca XIX w., XVI-wieczny kościół farny, stojąca u stóp wzgórza neogotycka brama i XIV-wieczny kościół poklasztorny.

Uwagę przyciąga zaprojektowana w 1972 roku Wieża Ciśnień. Ten zbiornik wyrównawczy znalazł się na piątym miejscu listy najbardziej niezwykłych wież na świecie, opublikowanej przez portal The World Geography.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Małgorzata Raducha, Sława Bieńczycka, Bogdan Sawicki

Goście: Krzysztof Kosiński (prezydent Ciechanowa), Marek Piotrowski (Muzeum Szlachty Mazowieckiej), Zbigniew Kozłowski (Polskiego Radio Dzieciom), dr Kamila Osińska (otolaryngolog)

Data emisji: 13.08.2016

Godzina emisji: 9.22

pg/bch

Czytaj także

Lato z Radiem 2016. Kalisz - tu narodził się szczypiorniak

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 12:46
Kolejny koncert na trasie Lata z Radiem 2016 odbył się w sobotę (6.08) w Kaliszu - mieście zabytków, sztuki i sportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem w stolicy radiowej Jedynki, czyli Stegnie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 12:47
Ekipa Lata z Radiem 2016 dotarła do najpiękniejszego miejsca na Mierzei Wiślanej, do Stegny, gdzie na bulwarze Radiowej Jedynki turyści mogą odpocząć na stylowych ławeczkach, noszących imiona audycji Programu 1.
rozwiń zwiń