Stalowa Wola – miasto zbudowane w 26 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 12:58
- Stalowa Wola powstała w 1938 r. w ramach projektu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Tempo budowy, zwłaszcza jak na tamte czasy, było zawrotne. Zakłady Południowe i osiedle postawiono w 26 miesięcy i 26 dni - mówi Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.
Audio
  • O Stalowej Woli opowiadają Stanisław Sobieraj - przewodniczący Rady Miejskiej oraz Marek Zaremba - kierownik artystyczny zespołu Lasowiacy i Mali Lasowiacy (Lato z Radiem/Jedynka)
  • O historii Stalowej Woli opowiada Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Rozmowa z Andrzejem Pastuszakiem - lekarzem otolaryngologiem oraz Pascalem Kaczorowskim z Polskiego Radia Dzieciom (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Rozmowa z Markiem Wiatrowiczem z Muzeum Regionalnego i Karoliną Głogowską z Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
  • Rozmowa z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym i Teresą Pamułą z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Lato z Radiem Extra/Jedynka)
Sława Bieńczycka i Bogdan Sawicki rozmawiają ze Stanisławem Sobierajem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli
Sława Bieńczycka i Bogdan Sawicki rozmawiają ze Stanisławem Sobierajem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli

W tamtych czasach do miasta przyjeżdżał i budowę opisywał Melchior Wańkowicz, obrazy malował tu Rafał Malczewski, a dokumentalny film pt. "COP. Stalowa Wola" nakręcił Jerzy Gabryelski.

Jak ważne było to miejsce świadczy zdanie jednego z przedwojennych publicystów Stanisława Gruchały: "W pełni zdawać trzeba sobie sprawę, że np. bez Stalowej Woli i aureoli jaka otoczyła jej powstanie, nie byłoby idei COP", czy wypowiedź Eugeniusza Kwiatkowskiego o "patrzeniu z podziwem jak się mnoży nowy gatunek ludzi w Polsce, ludzi ze Stalowej Woli".

Od 1 kwietnia 1945 Stalowa Wola posiada prawa miejskie. W latach powojennych stopniowo rozpoczął się dynamiczny rozwój miasta. Na przestrzeni lat powstały nowe osiedla, ulice, budynki użyteczności publicznej i kultu religijnego, wiele zakładów przemysłowych i usługowych, szkoły podstawowe, średnie i wyższe, obiekty kulturalnie i sportowe.

Dziś Stalowa Wola rozwija się dynamicznie i wielokierunkowo, stale unowocześniając swój wizerunek. W niedzielę (14.08) w tym jednym z najmłodszych miast w Polsce odbędzie się kolejny koncert na trasie Lata z Radiem 2016.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzą: Małgorzata Raducha, Sława Bieńczycka, Bogdan Sawicki

Goście: Stanisław Sobieraj (przewodniczący Rady Miejskiej), Marek Zaremba (kierownik artystyczny zespołu Lasowiacy i Mali Lasowiacy), Marek Wiatrowicz (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli), dr Andrzej Pastuszak (otolaryngolog), Pascal Kaczorowski (Polskie Radio Dzieciom), Karolina Głogowska (Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli), Lucjusz Nadbereżny (prezydent Stalowej Woli), Teresa Pamuła (dyrektor Podkarpackiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa)

Data emisji: 14.08.2016

Godzina emisji: 10.38

pg/bch

Czytaj także

Lato z Radiem w stolicy radiowej Jedynki, czyli Stegnie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 12:47
Ekipa Lata z Radiem 2016 dotarła do najpiękniejszego miejsca na Mierzei Wiślanej, do Stegny, gdzie na bulwarze Radiowej Jedynki turyści mogą odpocząć na stylowych ławeczkach, noszących imiona audycji Programu 1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciechanów - miasto z ekologicznym Noblem

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 10:37
- Staramy się dbać o to, żeby mieszkańców naszego miasta otaczała zieleń. Ważna jest też kwestia gospodarki niskoemisyjnej. Obecnie Inwestujemy w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła - mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
rozwiń zwiń