Złoty pociąg. "Rozum mówi jedno, serce drugie"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 13:08
- Rozum, naukowcy i sprzęt mówią, że coś tak dużego jak złoty pociąg nie może się tam znajdować. Serce natomiast karze wierzyć, że on jednak istnieje - mówi Joanna Lamparska, podróżniczka i miłośniczka Dolnego Śląska.
Audio
  • Joanna Lamparska o poszukiwaniach złotego pociągu pod Wałbrzychem (Lato z Radiem/Jedynka)
- Teren jest zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Na miejscu pracuje bowiem ciężki sprzęt - mówi Joanna Lamparska
- Teren jest zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Na miejscu pracuje bowiem ciężki sprzęt - mówi Joanna LamparskaFoto: Maciej Kulczyński/PAP

Od wtorku (16.08) w okolicach 65. kilometra linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych prowadzone są poszukiwania tzw. złotego pociągu - niemieckiego składu z czasów II wojny światowej. W środę planowane jest rozpoczęcie, w 20-metrowych odstępach, trzech przekopów, żeby dotrzeć do rzekomego tunelu, gdzie miałby się znajdować poszukiwany pociąg.

- Wczoraj wieczorem, gdy rozmawiałam z rzecznikiem odkrywców Andrzejem Gaikiem, mówił on, że przekopy są bardzo trudne ze względu na linie wysokiego napięcia i linie telefoniczne znajdujące się w nasypie. Trzeba w związku z tym bardzo uważać - relacjonuje Joanna Lamparska.

Czy poszukiwania przyniosły już jakiś efekt i kiedy się zakończą, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Joanna Lamparska (podróżniczka, autorka książek, miłośniczka Dolnego Śląska)

Data emisji: 17.08.2016

Godzina emisji: 9.24

pg/mg

Czytaj także

Złoty pociąg istnieje i to nie jeden?!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 12:10
- Gdy liczyłam, ile może ich być na Dolnym Śląsku, wyszło mi dokładnie 19. W zeszłym roku mówiło się o dwóch, w Górach Sowich są ponoć nawet trzy, a pod Jelenią Górą aż 13 - mówi Joanna Lamparska, autorka książki "Złoty pociąg, krótka historia szaleństwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwania złotego pociągu na Dolnym Śląsku. Przekop nasypu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 10:50
Ekipa poszukująca w Wałbrzychu tzw. złotego pociągu planuje rozpoczęcie przekopu nasypu kolejowego na głębokość kilkunastu metrów. To drugi dzień poszukiwań składu z czasów II wojny światowej. We wtorek wykonano dwa „wykopy kontrole” i natrafiono na litą skałę.
rozwiń zwiń