Owoce i warzywa - zdrowie w słoikach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 14:10
Sklepowe półki kuszą dżemami, marynowanymi warzywami, sokami, ale dietetyczka Justyna Marszałkowska przekonuje, że lepiej jest zrobić przetwory samodzielnie. - Ich jakość i wartość odżywcza jest dużo wyższa - mówi.
Audio
  • Justyna Marszałkowska o jesiennych przetworach (Lato z Radiem/Jedynka)
Owoce i warzywa - zdrowie w słoikach
Foto: Pixabay.com

Do najcenniejszych owoców należą m.in. są śliwki, z których można zrobić powidła. - Zawierają one błonnik, który powoduje uczucie sytości, mnóstwo witamin, potas, który obniża ciśnienie, magnez wypłukiwany przez kawę - wylicza ekspertka. Podaje też przepisy na konfitury z porzeczek.

Z audycji dowiecie się również, które pomidory najlepiej nadają się do suszenia, jak zrobić domowy ketchup, jak można wykorzystać przerośnięte ogórki i jak dezynfekować słoiki.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Justyna Marszałkowska (dietetyczka)

Data emisji: 5.09.2016

Godzina emisji: 11.22

mg/tj

Czytaj także

Lato zamknięte w słoiku. Przetwory, które muszą się udać

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 17:18
- Najlepsze przetwory wymagają dużo czasu, ale nie dużo pracy - przyznała Małgorzata Świgoń z pisma "Przyjaciółka". O tym, jak zatrzymać smak lata w domowej spiżarni opowiedziała w "Czterech Porach Roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koktajl - potężna dawka witamin i błonnika

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:50
Koktajle mają same zalety: są zdrowe, smaczne i można je zrobić praktycznie ze wszystkiego. - Mogą to być banany, szpinak, jarmuż, może być mleko, woda, świeżo zaparzona kawa - wylicza dietetyczka Justyna Marszałkowska.
rozwiń zwiń