Ryszard Riedel. "Nie za ortografię go kochamy"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 14:57
- Urok mają nawet jego pełne błędów ortograficznych teksty. Jest w nich prawda, mięso, sól i pot. Nie byłyby tak wiarygodne, gdyby napisano je piękną polszczyzną - tłumaczył w Jedynce dziennikarz Jan Skaradziński, autor biografii Ryszarda Riedla pt. "Rysiek".
Audio
  • Za co kochamy Ryszarda Riedla (Lato z Radiem/Jedynka)
- Te same utwory w ustach innych artystów brzmią płasko, nie są wstrząsające. Ryszard Riedel miał w sobie to coś. Przejawiało się to również w warstwie tekstowej jego piosenek - mówił gość Jedynki
- Te same utwory w ustach innych artystów brzmią płasko, nie są wstrząsające. Ryszard Riedel miał w sobie to coś. Przejawiało się to również w warstwie tekstowej jego piosenek - mówił gość JedynkiFoto: PAP/Jerzy Linder

Wokalista, wieloletni frontman zespołu Dżem i autor tekstów piosenek, w środę (7.09) skończyłby 60 lat. - W skali świata nie było kogoś, kto w sposób równie odważny i szczery, ekshibicjonistyczny, opowiadałby o swoim barwnym, naznaczonym bólem i tragediami życiu - mówił Jan Skaradziński.

Jak tłumaczył gość Jedynki, w przypadku Ryszarda Riedla charakterystyczny był fakt, że nie posiadał on żadnego wykształcenia. Nie skończył szkoły podstawowej, nigdy nie pobierał też lekcji śpiewu, był samoukiem. - W świecie muzyki rockowej naturalność, talent i charyzma są najważniejsze. Wykształcenie nie ma znaczenia. Paul McCartney nie czytał przecież nut - opowiadał.

Nie ma innego polskiego muzyka rockowego, któremu poświęcono by fabularny film. W obrazie "Skazany na bluesa" Jana Kidawy-Błońskiego w postać Riedla wcielił się Tomasz Kot. Jan Skaradziński wyjaśnił m.in., dlaczego jest to zła produkcja. Opowiedział również, jak ważną rolę w życiu Ryszarda Riedla pełniła jego żona Małgorzata.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Jan Skaradziński (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 11.20

tj/mg

Czytaj także

Nieśmiertelny Freddie Mercury. Dziś skończyłby 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 13:53
- David Bowie powiedział o nim, że jeśli chodzi o teatralność w muzyce rozrywkowej, to Freddie Mercury doszedł do samej krawędzi. Dalej nie można było pójść - mówił w Jedynce dziennikarz muzyczny Marcin Kusy.
rozwiń zwiń