X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od "Bonanzy" po "Winnetou". Fenomen westernów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:31
- Westerny były tak bardzo popularne, bo w nich zawsze dobro zwyciężało zło - ocenił krytyk filmowy Wiesław Kot, wspominając seriale "Bonanza" i "Winnetou".
Audio
  • Wiesław Kot wspomina westerny z lat 60. i 70. (Lato z Radiem/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay

Pierwszy odcinek "Bonanzy" nadano 12 września 1959 roku, ostatni w styczniu 1973. Ten amerykański westernowy serial telewizyjny, wyprodukowany przez telewizję NBC, opowiadał o życiu farmera Bena Cartwrighta i jego czterech synów. Zyskał ogromną popularność także w Polsce.

- Pora emisji serialu była bardzo dobra - stwierdził Wiesław Kot. - W niedzielne popołudnie polscy telewidzowie chętnie oglądali kino akcji, tym bardziej, że przed serialem nadawany był dość nudnie prowadzony, aczkolwiek wartościowy cykl "Piórkiem i węglem" - przypomniał gość "Lata z Radiem".

Lata 60. i 70. były czasem ogromnej popularności westernów oraz ich wersji europejskich, czyli easternów - ocenił Kot, wspominając swoje ulubione filmy z tego gatunku: "Siedmiu wspanialych" i cykl o Winnetou. Ten ostatni kręcony był w Jugosławii - wyjaśnił krytyk.

Powstało też kilka polskich westernów, np."Wilcze echa" i "Prawo i pięść". - W Polsce były takie miejsca, które nadawały się do westernów, np. Bieszczady czy Ziemie Odzyskane, bowiem akcja tego gatunku rozgrywa się w miejscach odludnych, niezasiedlonych - wyjaśnił Wiesław Kot.

Więcej westernowych wspomnień w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Wiesław Kot (krytyk filmowy)

Data emisji: 12.09.2016

Godzina emisji: 9.23

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak kino zdobywało Dziki Zachód

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 11:35
Dramatyczne konflikty, wyraźne podziały na dobrych i złych, walki z Indianami... W "Akademii kina" porozmawiamy o westernie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Filmoteka szkolna” – klasyka dostępna dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 13:23
Rusza kolejna edycja projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w internetowych kursach, pogłębiających wiedzę o kinematografii.   
rozwiń zwiń