Owoce jagodowe źródłem smaku i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 12:27
Borówka amerykańska, jeżyna, malina, truskawka, aronia, żurawina, czarna porzeczka, winogrona, czyli owoce jagodowe są cennym źródłem ważnych dla zdrowia związków chemicznych.
Audio
  • Ewa Bieniak zachęca do jedzenia owoców jagodowych (Lato z Radiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Jagody nie są może największym źródłem luteiny, bo więcej jej jest w jarmużu, szpinaku i sałacie, ale nie to jest najważniejsze - stwierdziła dietetyk, Ewa Bieniak. - Jagody oprócz luteiny zawierają wiele antyoksydantów, które zwalczają groźne dla zdrowia wolne rodniki - mówiła ekspertka.

Antyoksydanty w połączeniu z luteiną działają korzystnie na wzrok. - Jagody powinniśmy jeść nawet wtedy, gdy nie mamy problemów optycznych - radziła dietetyk. -  Promieniowanie słoneczne bardzo uszkadza nasz wzrok, czego skutki pokazują się po kilku lub nawet kilkunastu latach. Długotrwała praca przy komputerze też niekorzystnie wpływa na wzrok - dodała.

Gość audycji ostrzegała przed groźną chorobą - bąblowicą, na którą możemy zachorować jedząc niemyte owoce. Ewa Bieniak  podała też kilka praktycznych porad i przepisów na przetwarzanie owoców jagodowych.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Ewa Bieniak (dietetyk)

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 11.21

ab/tj

Czytaj także

Dobre i złe kalorie. Jak mądrze komponować dietę?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 14:00
Dlaczego produkty o tej samej kaloryczności mają różną zdolność do odkładania się w postaci tłuszczu? Czy zatem każda dieta niskokaloryczna może okazać się skuteczna? O kaloriach rozmawialiśmy w "Czterech porach roku" z dietetyczką Anną Englisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owoce i warzywa - zdrowie w słoikach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 14:10
Sklepowe półki kuszą dżemami, marynowanymi warzywami, sokami, ale dietetyczka Justyna Marszałkowska przekonuje, że lepiej jest zrobić przetwory samodzielnie. - Ich jakość i wartość odżywcza jest dużo wyższa - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: warto uważać na gluten w diecie, ale nie trzeba go eliminować

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 12:46
Większość ludzi nie potrzebuje diety bezglutenowej, ale rosnąca zawartość glutenu w żywności przetworzonej może mieć szkodliwe następstwa, więc warto na niego uważać - wskazali uczestnicy międzynarodowej konferencji "Your diet, your health" w Warszawie.
rozwiń zwiń