Cała prawda o rycerzach zakonu krzyżackiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 13:19
- Tak jak wszystkie inne zakony rycerskie, krzyżacy mieli bardzo wysoko postawioną poprzeczkę moralną, którą wyznaczył im św. Bernard z Clairvaux w wieku XII, a więc w czasach Templariuszy.
Audio
  • prof. Michał Kopczyński o prawdziwym życiu Krzyżaków (Lato z Radiem/Jedynka)
Grupa rekonstrukcyjna w średniowiecznych zbrojach (zdj.ilustracyjne)
Grupa rekonstrukcyjna w średniowiecznych zbrojach (zdj.ilustracyjne)Foto: pixabay

Średniowieczne dzieła o nowym rycerstwie chrześcijańskim opisywały, jacy mają być rycerze walczący za wiarę. Mieli być ubodzy, reperować swą broń i ubrania, nie korzystać z żadnych rozrywek.

- Krzyżacy dzielili się na trzy kategorie - wyjaśniał prof. Kopczyński. - Najważniejsi byli bracia rycerze wywodzący się narodowościowo z rycerstwa niemieckiego. 1/4 krzyżaków to byli duchowni. Pozostali to bracia i współbracia kontraktowi, którzy liczyli na wzbogacenie się na łupach wojennych, przy czym kontrakt mógł trwać rok, a nawet całe życie - dodał nasz gość.

Zakon powstał na przełomie XI i XII wieku, a do Polski, przybył w 1226 roku. Pobyt zakonu w Prusach bardzo obniżył jego standardy moralne . Dlaczego tak się stało? Jak wyglądał przeciętny dzień członka zakonu Krzyżaków? I dlaczego posiłek podawany był na jednym talerzu dla dwóch braci zakonnych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Michał Kopczyński  (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 14.09.2016

Godzina emisji: 9.23

ab

Czytaj także

Malbork. Dotykamy tajemnic średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:20
- Nie uda nam się opowiedzieć o całym zamku, ale może uda nam się dotknąć średniowiecza. Tych autentycznych miejsc, które w Malborku przetrwały - mówił Piotr Matwiejczuk w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 14:00
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza prezentujemy "Krzyżaków" w interpretacji Jana Kreczmara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Niespodzianki nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:37
15 lipca minęło 606 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem - starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów.
rozwiń zwiń