Dar Pomorza. Żaglowiec-legenda pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:45
Dokładnie 35 lat temu w swój ostatni rejs wypłynął żaglowiec Dar Pomorza. W audycji wspominaliśmy ten słynny polski statek dziś zamieniony w muzeum. - Był to niemiecki żaglowiec, który po I wojnie światowej trafił do Francji w ramach reparacji wojennych - wspomina Jarosław Włodarczyk.
Audio
  • Jarosław Włodarczyk o polskich żaglowcach - Darze Pomorza i Darze Młodzieży (Lato z Radiem/Jedynka)
Statek-muzeum, trzymasztowy żaglowiec szkolny Dar Pomorza zacumowany przy Skwerze Kościuszki w Gdyni
Statek-muzeum, trzymasztowy żaglowiec szkolny "Dar Pomorza" zacumowany przy Skwerze Kościuszki w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

Jednostka ta została zakupiona w 1929 roku dla Szkoły Morskiej w Gdyni. - Polska miała wcześniej żaglowiec Lwów, który nie mógł już dłużej pływać. Właśnie dlatego we Francji został kupiony 20-letni statek, a złożyli się na niego głównie mieszkańcy Pomorza, stąd nazwa - wyjaśnia szef Press Clubu i organizator rejsów Darem Młodzieży dla dziennikarzy (to właśnie ten statek - zakupiony z kolei z pieniędzy zebranych przez młodzież - stał się następcą Daru Pomorza).

Dlaczego nieczynny od 35 lat żaglowiec nie wypłynie już w morze? W jaki sposób wyglądało codzienne życie załogi - co się jadło i jak się spało na tym statku? Dlaczego podczas podróży dookoła świata w 1937 r. na pokładzie Daru Pomorza znajdowały się brony i sochy, które ostatecznie trafiły do Ameryki Południowej? Co działo się ze statkiem w czasie II wojny światowej? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jarosław Włodarczyk (szef Press Clubu, organizator rejsów Darem Młodzieży dla dziennikarzy)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 9.26

mg/pg

Czytaj także

Kpt. Tomasz Cichocki znów rusza w rejs dookoła świata: jestem morskim wilkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 21:00
- Niekoniecznie trzeba być twardym i odważnym do granic możliwości, przystojnym facetem z brodą. Niewątpliwie do cech wilka morskiego należy umiejętność podejmowania decyzji, bycia samemu ze sobą oraz miłość do oceanu i morza - powiedział gość radiowej Jedynki, który ponownie wypłynie w samotny rejs dookoła świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australia - młode państwo o niezwykłej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 15:00
- Australia to bardzo młode państwo, które wciąż buduje, szuka swojej drogi. Na progu kolejnego Dnia Australii, który przypada 26 stycznia, trwają głośne rozmowy o zmianie flagi. Czy Union Jack, symbol flagi brytyjskiej, zniknie? Czas pokaże – mówi Marek Tomalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Baranowski - dwa razy samotnie opłynął świat

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 12:10
Jedynkowe studio odwiedził pierwszy Polak, który dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską. W 1973 roku, po zakończeniu pierwszej wyprawy, w szczecińskim porcie witał go 120-tysięczny tłum.
rozwiń zwiń