Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Moda przez tysiąclecia [Galeria]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 15:00
Skąd wiemy, jak ubierały się kobiety przed tysiącami lat? - Mamy figurki kamienne i gliniane, na których są zarysowane dawne stroje, mamy pozostałości tkanin i ozdoby. Były też znaleziska, gdzie odnajdowano całe stroje - przypomina Anna Grossman, autorka wystawy "Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze".
Audio
  • Jak zmieniał się Biskupin? Opowiada Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Skąd wiemy, co ludzie nosili tysiące lat temu? (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Jakie ozdoby były najpopularniejsze w epoce brązu? (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Co zawiera skarb z Brudzynia? (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Jakie placówki czerpią z doświadczeń Biskupina? (Lato z Radiem/Jedynka)
Anna Grossman i Roman Czejarek
Anna Grossman i Roman CzejarekFoto: Roman Czejarek

Od soboty trwa tam XXII Festyn Archeologiczny "Archeo-Fashion Week". To cały tydzień atrakcji i wydarzeń poświęconych modzie na przestrzeni wieków.  

- Obecny Biskupin jest już inny, niż ten do którego trafiłem 40 lat temu. Powstały rekonstrukcje. Dzięki środkom unijnym udało się zrekonstruować wioskę wczesnośredniowieczną i neolityczną sprzed 6 tysięcy lat - opowiada Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, zachęcając do przyjazdu na festnyn. 

Czy stroje poszczególnych grup etnicznych różniły się między sobą? Jak się różniła biżuteria kobiet i mężczyzn w epoce brązu? Kto wówczas szył i farbował ubrania? Co zawiera skarb z Brudzynia i na czym polega jego niezwykłość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława BieńczyckaRoman Czejarek

Gość: Anna Grossman, (archeolog, autorka wystawy towarzyszącej festiwalowi "Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze"), Alexis Łuchtanas (Uniwersytet Wileński), Szymon Rosołowski (archeolog), Joanna Witulska (archeolog), Wiesław Zajączkowski (dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie)

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 9.00-12.00

gs/kd

Czytaj także

Bohaterstwo i brawura lotników Dywizjonu 303

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 12:23
- Chciałbym opowiedzieć o fantastycznych, wspaniałych, pięknych ludziach, którzy poza granicami walczyli o wolność swojego kraju. To byli żołnierze i piloci, najlepsi w swoim fachu w tamtym czasie - zapowiada swój film o Dywizjonie 303 reżyser Wiesław Saniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynujące dziedzictwo historyczne Nowej Huty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:14
Gry edukacyjne, spacery szlakami nowohuckich zegarów, przejażdżka autobusem "ogórkiem" czy zdjęcie na tle pieca martenowskiego - to tylko część atrakcji ósmego weekendu pt. "Zajrzyj do Huty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dar Pomorza. Żaglowiec-legenda pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:45
Dokładnie 35 lat temu w swój ostatni rejs wypłynął żaglowiec Dar Pomorza. W audycji wspominaliśmy ten słynny polski statek dziś zamieniony w muzeum. - Był to niemiecki żaglowiec, który po I wojnie światowej trafił do Francji w ramach reparacji wojennych - wspomina Jarosław Włodarczyk.
rozwiń zwiń