James Pawelczyk i jego 16 dni w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 13:35
Amerykański astronauta polskiego pochodzenia w dniach 17 kwietnia - 3 maja 1998 roku odbył lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Columbia.
Audio
  • James Pawelczyk o swoim locie w kosmos (Lato z Radiem/Jedynka)
James Pawelczyk
James PawelczykFoto: NASA

Agata Kasprolewicz, która przeprowadziła wywiad z astronautą zauważa, że jego dzieciństwo spina klamra wielkich wypraw kosmicznych: - Kiedy James Pawelczyk miał 18 lat, generał Hermaszewski jako pierwszy Polak poleciał w kosmos, kiedy miał rok - zrobił to Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie.

James Pawelczyk wspomina, że gdy był mały, babcia przekonywała go, że pewnego dnia człowiek będzie chodził po Księżycu. - Umarła niedługo przed lądowaniem Armstronga. Kiedy wiele lat później poleciałem w kosmos, wziąłem ze sobą jej zdjęcie - mówi.

Dlaczego Pawelczyk - który urodził się w Buffalo w stanie Nowy Jork, a w domu mówił tylko po angielsku - zabrał na pokład wahadłowca polską flagę? Jaką tradycyjną potrawę przygotował dla kolegów z załogi przed wylotem? I dlaczego jego mama nie pochwaliła się swoim znajomym, że jej syn poleciał w kosmos? O tym w audycji.

James Pawelczyk obchodzi dziś 56. urodziny.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Rozmawiała: Agata Kasprolewicz

Gość: James Pawelczyk (astronauta)

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 10.24

mg/ab

Czytaj także

Człowiek wylądował na księżycu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 08:15
20 lipca 1969 roku, cały świat z zapartym tchem czekał na to wydarzenie. Także Słuchacze Polskiego Radia mogli wysłuchać transmisji z lądowania Apollo 11 na Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 10:00
- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podbój kosmosu kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 10:00
W lipcu przypada kilka rocznic związanych z astronautyką, m.in. rocznica lądowania Apollo 11 na Księżycu i misji statku Apollo 15.
rozwiń zwiń