Najazd rycerzy i palenie czarownicy na zamku Grodno

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 12:29
Grzegorz Sanik zaprasza na historyczną rekonstrukcję najazdu średniowiecznych rycerzy na położony w północnej części Gór Wałbrzyskich, na wysokiej skale, zamek Grodno.
Audio
  • Przewodnik po zamku Grodno zaprasza na rycerski najazd (Lato z Radiem/Jedynka)
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskiem kŚwidnicy jest jednym z najstarszych zabytków architektury Dolnego Śląska. Zamek wzniósł w XIII w . Bolko I. Obecnie pozostałości średniowiecznej budowli , górującej nad piękną doliną Bystrzycy są jedną z atrakcji turystycznych Ziemi Świdnickiej .
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskiem k/Świdnicy jest jednym z najstarszych zabytków architektury Dolnego Śląska. Zamek wzniósł w XIII w . Bolko I. Obecnie pozostałości średniowiecznej budowli , górującej nad piękną doliną Bystrzycy są jedną z atrakcji turystycznych Ziemi Świdnickiej . Foto: Adam Hawałej/PAP

W najbliższą sobotę, 24 września o godz.11.00 nastąpi uroczyste otwarcie najazdu średniowiecznego. - Przyjedzie około 120 rycerzy z różnych bractw i grup rekonstrukcyjnych - zapowiadał nasz gość. - Najazd jest organizowany przez bardzo aktywne Bractwo Zamku Grodno. W ramach imprezy odbędą się: turnieje rycerzy lekkozbrojnych i ciężkozbrojnych, turnieje łucznicze, będzie palenie czarownicy, finalna bitwa oraz biesiada - zapraszał Grzegorz Sanik.

- Dotarcie rycerzy ciężkozbrojnych na położony 450 m. n.p.m., na szczycie góry Choina zamek, nie będzie łatwe, ale skoro chcemy odtworzyć warunki średniowieczne, to nasi współcześni rycerze muszą dać radę. Tych, których stać na giermka mogą liczyć na pomoc swego sługi - dodał Sanik.

Zamek Grodno to miejsce niezwykłe, owiane wieloma legendami. Nasz gość opowiedział jedną z nich. Zachęcamy do posłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Grzegorz Sanik (przewodnik po zamku Grodno, Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu)

Data emisji: 23.09.2016

Godzina emisji: 10.16

ab/gs

Czytaj także

Miasto trzech kultur. Zwiedzamy Kłodzko

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 16:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o historii, zabytkach i współczesności Kłodzka, ważnego ośrodka kulturalnego na pograniczu Polski i Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Moda przez tysiąclecia [Galeria]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 15:00
Skąd wiemy, jak ubierały się kobiety przed tysiącami lat? - Mamy figurki kamienne i gliniane, na których są zarysowane dawne stroje, mamy pozostałości tkanin i ozdoby. Były też znaleziska, gdzie odnajdowano całe stroje - przypomina Anna Grossman, autorka wystawy "Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze".
rozwiń zwiń