X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Angielska róża na Śląsku. Tajemnice Daisy von Pless

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 17:45
- Księżna Daisy von Pless była angielską różą, która przyjechała na śląską ziemię. Nigdy do końca nie nauczyła się języka niemieckiego, bardzo dobrze się tu czuła i lubiła Polaków - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless.
Audio
  • Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless opowiada o angielskiej księżnej (Lato z Radiem/Jedynka)
Życie Daisy von Pless przypomina scenariusz pełnego zwrotów filmu historycznego
Życie Daisy von Pless przypomina scenariusz pełnego zwrotów filmu historycznegoFoto: domena publiczna

Polowała na lwy i była legendą europejskich salonów, a jednocześnie umiłowała Dolny Śląsk. Księżna Daisy von Pless w tym roku po raz piąty z inicjatywy Fundacji jej imienia będzie bohaterką spektakularnych obchodów jej 144. rocznicy urodzin. Z tej okazji od 28 czerwca do 1 lipca w Wałbrzychu zaplanowano szereg wydarzeń.

Ponoć gdy trafiła do zamku w Książu, to choć była przyzwyczajona do przepychu i bogactwa, to miejsce zrobiło na niej niezwykłe wrażenie. - To był słynny splendor Hochbergów, gdzie pięcioosobowa rodzina na początku XX wieku miała liczącą blisko 500 osób służbę. Księżna Daisy była otoczona pokojówkami, lokajami, którzy wyglądali jak wyjęci z XVIII wieku, nosili upudrowane peruki. Ukochany teść Daisy zamawiał w Londynie dla służby specjalne uniformy w kolorach malinowym, zielonym, niebieskim i niektóre z nich zachowały się do dziś w zamku w Pszczynie - opowiada Mateusz Mykytyszyn.

Co łączyło Daisy z księżną Dianą? Czy jej małżeństwo było udane? Co wiadomo o perłach księżnej Daisy i gdzie się teraz znajdują? Więcej o tej fascynującej postaci w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Mateusz Mykytyszyn (prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 9.24

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hejnał mariacki. Tajemnice krakowskiej melodii

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 13:00
Prowadzi tam 271 schodów i jest to jedno z najwyżej położonych miejsc pracy w Polsce. Dziś zaglądamy do wieży mariackiej, skąd grany jest co godzinę słynny hejnał, w południe nadawany przez Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Jedynka w Słońsku, czyli Rzeczpospolitej Ptasiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 14:01
- To tu zjeżdżają się ornitolodzy profesjonaliści i amatorzy z całego świata, by polować na ptaki z aparatami, z lornetkami, ze sprzętem nagrywającym. To tu trzeba mieć... specjalny ptasi paszport - opowiadał Roman Czejarek zapraszając do podróży do Słońska, leżącego w sąsiedztwie ujścia rzeki Warty do Odry w województwie lubuskim.
rozwiń zwiń