Angielska róża na Śląsku. Tajemnice Daisy von Pless

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 17:45
- Księżna Daisy von Pless była angielską różą, która przyjechała na śląską ziemię. Nigdy do końca nie nauczyła się języka niemieckiego, bardzo dobrze się tu czuła i lubiła Polaków - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless.
Audio
  • Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless opowiada o angielskiej księżnej (Lato z Radiem/Jedynka)
Życie Daisy von Pless przypomina scenariusz pełnego zwrotów filmu historycznego
Życie Daisy von Pless przypomina scenariusz pełnego zwrotów filmu historycznegoFoto: domena publiczna

Polowała na lwy i była legendą europejskich salonów, a jednocześnie umiłowała Dolny Śląsk. Księżna Daisy von Pless w tym roku po raz piąty z inicjatywy Fundacji jej imienia będzie bohaterką spektakularnych obchodów jej 144. rocznicy urodzin. Z tej okazji od 28 czerwca do 1 lipca w Wałbrzychu zaplanowano szereg wydarzeń.

Ponoć gdy trafiła do zamku w Książu, to choć była przyzwyczajona do przepychu i bogactwa, to miejsce zrobiło na niej niezwykłe wrażenie. - To był słynny splendor Hochbergów, gdzie pięcioosobowa rodzina na początku XX wieku miała liczącą blisko 500 osób służbę. Księżna Daisy była otoczona pokojówkami, lokajami, którzy wyglądali jak wyjęci z XVIII wieku, nosili upudrowane peruki. Ukochany teść Daisy zamawiał w Londynie dla służby specjalne uniformy w kolorach malinowym, zielonym, niebieskim i niektóre z nich zachowały się do dziś w zamku w Pszczynie - opowiada Mateusz Mykytyszyn.

Co łączyło Daisy z księżną Dianą? Czy jej małżeństwo było udane? Co wiadomo o perłach księżnej Daisy i gdzie się teraz znajdują? Więcej o tej fascynującej postaci w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Mateusz Mykytyszyn (prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 9.24

sm/mg

Czytaj także

Wilno na styku kultur, języków i smaków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:12
- W Wilnie nie tylko przeplatały się różne kultury, języki i zwyczaje, ale również sąsiedzi podpatrywali swoje kuchnie, śpiewali pieśni i to wytworzyło tradycję, z której miasto jest dziś dumne - opowiada gawędziarz Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hejnał mariacki. Tajemnice krakowskiej melodii

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 13:00
Prowadzi tam 271 schodów i jest to jedno z najwyżej położonych miejsc pracy w Polsce. Dziś zaglądamy do wieży mariackiej, skąd grany jest co godzinę słynny hejnał, w południe nadawany przez Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Jedynka w Słońsku, czyli Rzeczpospolitej Ptasiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 14:01
- To tu zjeżdżają się ornitolodzy profesjonaliści i amatorzy z całego świata, by polować na ptaki z aparatami, z lornetkami, ze sprzętem nagrywającym. To tu trzeba mieć... specjalny ptasi paszport - opowiadał Roman Czejarek zapraszając do podróży do Słońska, leżącego w sąsiedztwie ujścia rzeki Warty do Odry w województwie lubuskim.
rozwiń zwiń