Wakacje z duchami z polskich zamków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 13:30
Kto ma mocne nerwy, może wybrać się w wakacyjną podróż szlakiem dawnych książęcych rezydencji. Podczas audycji odwiedziliśmy zamki i pałace, w których - jak głoszą legendy - można spotkać duchy!
Audio
  • Wakacje z dreszczykiem, czyli podróż do miejsc, w których straszy (Lato z Radiem/Jedynka)
Czy duchy istnieją naprawdę? Wielu niedowiarków po wizycie w nawiedzonych zamkach zmienia zdanie
Czy duchy istnieją naprawdę? Wielu niedowiarków po wizycie w nawiedzonych zamkach zmienia zdanie!Foto: Shutterstock.com/Lario Tus

Joanna Lamparska, dziennikarka, pisarka i podróżniczka, o zamkowych sekretach wie naprawdę dużo. W Jedynce opowiedziała, że "duchy babskie", czyli kobiety, które straszą, zawsze są "ckliwe i płaczliwe", a duchy męskie robią bardzo dużo zamieszania.

- Jest na Dolnym Śląsku miejscowość Wleń, w której mamy dwa pałace i zamek. Pałac książęcy, prywatny, należy do człowieka, który jest informatykiem, absolutnym realistą. Proszę sobie wyobrazić, że w tym pałacu właściciele od czasu do czasu słyszą, że ktoś puka do drzwi i ich budzi. Gdy zaczęli zgłębiać historię tego obiektu, okazało się, że 14 lutego 1921 roku została tam zamordowana 16-letnia Dorotea, jedyna dziedziczka ogromnej fortuny - opowiada.

W jaki sposób Dorotea ostrzegła obecnego właściciela pałacu przed pożarem? Kto straszy w Zamku Czocha i jakie tajemnice skrywają tamtejsza studnia i kominek? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Joanna Lamparska (dziennikarka, pisarka i podróżniczka, autorka książek m.in. o skarbach Dolnego Śląska i złotym pociągu)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 9.22

mg/ag

Czytaj także

Milicz - miasto karpia, legend i ptaków

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 13:00
W okolicach tej niewielkiej miejscowości Dolnego Śląska znajduje się największy w Europie zespół stawów hodowlanych - Stawy Milickie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chojna. Polsko-niemieckie pogranicze pełne tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:40
W ramach audycji "Jedyne takie miejsce" Roman Czejarek zawitał do Chojny na zachodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angielska róża na Śląsku. Tajemnice Daisy von Pless

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 17:45
- Księżna Daisy von Pless była angielską różą, która przyjechała na śląską ziemię. Nigdy do końca nie nauczyła się języka niemieckiego, bardzo dobrze się tu czuła i lubiła Polaków - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless.
rozwiń zwiń