X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cytologia - badanie, o którym zawsze należy pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 18:25
- Przy podobnej zachorowalności, co w innych krajach europejskich, mamy makabrycznie wysoką śmiertelność, co wynika z zaniedbań w kwestii badań - mówi ginekolog, Jacek Tulimowski.
Audio
  • Rozmowa o badaniach cytologicznych (Lato z Radiem/Jedynka)
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele chorego
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele choregoFoto: javi_indy / Shutterstock

Wakacje to świetny czas na to, by zadbać o nasze zdrowie. Niektóre z badań jak cytologia pozwalają na szybkie wykrycie i usunięcie zmian, prowadzących do chorób nowotworowych. Gość Jedynki przyznaje, że w czasie długich lat pracy miał pacjentki z rakiem szyjki macicy w wieku od 17 do 84 lat, więc tym bardziej warto zachęcić każdą kobietę, bez względu na wiek, do zrobienia tego typu analiz.

- Cytologia jest zupełnie innym badaniem niż posiew ze ścian pochwy. W tym drugim wykrywamy bakterie, podczas gdy w pierwszym z wymienionych jest to możliwość choroby nowotworowej - podkreśla lekarz.

Jak często należy wykonywać cytologię? Czy jest to badanie bezpłatne? Jaki jest przebieg tego testu? Ile kobiet w Polsce robi sobie cytologię? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Jacek Tulimowski (ginekolog, doktor nauk medycznych)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:18
- Zgodnie z powiedzeniem, rak szyjki macicy to choroba biednych, bo wynika z zaniedbań, wielodzietności, dużej liczby partnerów i palenia - mówi cytolog, dr Jan Faryna.
rozwiń zwiń