Jedziesz w góry? Przeczytaj, by wrócić bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 18:08
- Wyjazdy w góry pozwalają na kontakt z przyrodą, choć coraz więcej ludzi jeździ, nie mając właściwie pojęcia, gdzie się udają - mówi przewodnik górski Robert Szewczyk.
Audio
  • O czym pamiętać przed wyjazdem w góry? (Lato z Radiem/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: alicja neumiler/ Shutterstock

Z roku na rok lawinowo wzrasta liczba turystów w polskich górach. Rok temu Tatry odwiedziło ok. 3,5 miliona osób, Karkonosze zaś ok. 2,5 miliona. Często mówi się o tym, że pogoda w górach może się diametralnie zmienić w czasie kilku minut. Nie jest to jedyna ważna informacja, o której warto wiedzieć, nim wybierzemy się na szlak.

Nowe technologie pozwalają na łatwiejszą lokalizację, aczkolwiek, na co uczula gość Jedynki, nie zawsze znajdziemy zasięg w telefonie i starczy nam baterii na powrót do schroniska. Zabieranie tradycyjnej papierowej mapy może w niejednej sytuacji okazać się zbawienne. Ważne jest również zrozumienie tego, co zostało na niej zaznaczone.

- Czytanie rzeźby terenu jest bardzo istotne w górach, gdzie nie liczy się tylko odległość, ale również przewyższenie. Przyjmuje się, że przeciętny człowiek w ciągu 10 minut może przejść ok. 100 metrów wzwyż. Jeśli umie się czytać mapę, to zobaczymy, w którym miejscu będą strome podejścia, gdzie są szlaki zejścia lawin, czy idziemy przez las, czy przez teren odkryty - wymienia geograf.

O tym, jak przygotować się do wyprawy w góry, mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Robert Szewczyk (przewodnik górski, autor wielu książek o polskich szlakach górskich, geograf, podróżnik)

Data emisji: 28.07.2017

Godzina: 11.20

sm/mg

Czytaj także

Cisza na Nanga Parbat. Samotna góra skrywa wiele tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 22:07
Straszna i piękna, samotna i potężna. - W czasie wchodzenia na Nanga Parbat jest wiele niepewności i wszechobecna cisza - mówi Dominik Szczepański, współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg kłamstwa i góra do wyzwolenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielecki: kiedyś parłem na każdy szczyt, dziś odpuszczam

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 18:18
- Na początku byłem bardzo ambitny i za wszelką cenę parłem na szczyt, a dziś już tak nie jest. Góra zawsze tam będzie, więc w dowolnym momencie mogę powrócić i ponownie na nią wejść - mówi wspinacz Adam Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czubek, na którym każdy jest sam. Jak zdobyć najwyższą górę świata?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 18:01
- Polacy jako pierwsi weszli na Mount Everest zimą i otworzyli Himalaje dla zimowej wspinaczki, a to wcześniej nie udało się nikomu - mówi himalaistka Anna Czerwińska.
rozwiń zwiń