Piotr Pustelnik chce zdobyć Biegun Południowy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:47
Nasze studio odwiedził alpinista, himalaista, a wkrótce także polarnik. Piotr Pustelnik - zdobywca Korony Himalajów i Karakorum - przygotowuje się do wyprawy na Biegun Południowy.
Audio
  • Piotr Pustelnik i miłości do gór oraz planowanej wyprawie na Biegun Południowy (Lato z Radiem/Jedynka)
Piotr Pustelnik
Piotr PustelnikFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Gość Jedynki przyznaje, że przebył długą drogę, by osiągać sportowe sukcesy. - Z moim zdrowiem było różnie. Myślę, że gdyby nie młodzieńcza determinacja, by wyjść z fizycznej niemocy, to pewnie osiadłbym na przeciętnych laurach i w życiu bym się nie wspinał. Cudowna zdolność młodego organizmu, by przezwyciężać trudności, sprawiła, że serce dało radę - oopowiada Piotr Pustelnik.

Wspomina też, że swojego pierwszego kursu skałkowego w ogóle nie ukończył, a instruktorzy spisywali go na straty. - Po trosze to było tak, że na tym pierwszym kursie się nie popisałem. Ale druga rzecz jest taka, że to moja mama zawiązała spisek przeciwko mojemu wspinaniu i poprosiła żonę jednego z instruktorów, a swoją przyjaciółkę, żeby mnie oblali - opowiada.

Dziś gość Jedynki ma 66 lat i wciąż poszukuje nowych wyzwań, bo jak twierdzi, "na dachu świata zrobił już wszystko, co chciał zrobić". Stąd pomysł zdobycia Bieguna Południowego. - Znam swoje ograniczenia, mam swoje lata i wiem, że kiedyś musi być ten ostatni raz. Chciałbym, żeby on był z przytupem, a Biegun to była moja pierwsza dziecięca fascynacja - wyjaśnia.

Jak wyglądają przygotowania do wyprawy? Po co polarnicy ciągają opony i dlaczego wzbudza to zainteresowanie policji? Co je się na Antarktydzie? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Piotr Pustelnik (alpinista, himalaista)

Data emisji: 4.08.2017

Godzina emisji: 9.23

mg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Szczepanik. Biznesmen zdobywa Himalaje i bieguny

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 15:15
Rafał Szczepanik to biznesmen, podróżnik i alpinista. Zdobył oba bieguny (na nartach) oraz najwyższe szczyty Andów, Alp i Himalajów. - Pierwsza część podróży odbywa się na kartkach i w Excelu. Potem po prostu realizuje się to, co się zaplanowało - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedziesz w góry? Przeczytaj, by wrócić bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 18:08
- Wyjazdy w góry pozwalają na kontakt z przyrodą, choć coraz więcej ludzi jeździ, nie mając właściwie pojęcia, gdzie się udają - mówi przewodnik górski Robert Szewczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny rekord w zdobyciu Korony Gór Polski pobity. Cel był szczytny

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 09:45
28 szczytów w ciągu doby - kolejny rekord w zdobyciu Korony Gór Polski pobity przez czterech braci. Zebrane fundusze przekażą na pomoc w leczeniu chorego przyjaciela. Gościem "Lata z Radiem" był jeden z rekordzistów - Michał Gramacki.
rozwiń zwiń