Lekarze bez granic - jak wygląda misja w Afryce?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 09:00
- Jednym z największych wyzwań dla lekarzy przyjeżdząjących do Afryki są problemy logistyczne związane z transportem leków i sprzętu medycznego - tłumaczy członek organizacji "Bez Granic" dr Jerzy Friedigier.
Audio
Polskie misje w Afryce. Zdjęcie ilustracyjne
Polskie misje w Afryce. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W jaki sposób dotrzeć do chorych żyjących w mało zglobalizowanym świecie? Kamerun jest jednym z najbardziej zaniedbanych pod względem opieki medycznej krajów w Afryce. Brakuje wielu leków, szczepionek, a nawet ubezpieczeń zdrowotnych. Gość Małgorzaty Raduchy opowiada o trudnościach, z jakimi muszą zmagać się polscy lekarze na misjach.

- Dotąd zabieraliśmy ze sobą tylko tyle, ile udało nam się przewieźć w walizkach. Trzeba zwrócić uwagę na to, że transport sprzętu medycznego do Afryki na chwilę obecną nie jest opłacalny. Korzystniej z finansowego i logistycznego punktu widzenia byłoby zakupienie go na miejscu - mówi.

Deficyt lekarzy w Kamerunie i innych krajach afrykańskich obowiązuje lekarzy do wykonywania czynności medycznych wykraczających poza ich specjalizację. 

- Jesteśmy do tego przygotowani. Chirurdzy w Afryce muszą mieć taką samą wiedzę jak pozostali lekarze, a oprócz tego potrafić też operować - mówi gość Jedynki.

Z audycji dowiemy się też, w jaki sposób można wesprzeć lekarzy wyjeżdżających na misje.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Jerzy Friedigier (lekarz, członek organizacji "Bez Granic", prowadzi misję w Kamerunie)

Data emisji: 3.08.2017

Godzina: 9.00

ac/mg

Czytaj także

Polscy lekarze niczym doktor Quinn

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 15:20
- Zawsze z dużym zainteresowaniem śledziłam to, co robią osoby czy organizacje, którzy jeżdżą do Azji, Afryki pomagać innym, ale sądziłam, że potrzebne są do tego szczególne cechy. Dopóki ich nie spotkałam
rozwiń zwiń

Czytaj także

SOS dla Kamerunu. "Najwyższy czas pomóc dzieciom na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 08:10
- Nam też pomagano. Teraz chcemy dać coś z siebie innym - mówiła w "Sygnałach dnia" Barbara Rajkowska o akcji stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce dla Kamerunu.
rozwiń zwiń