Jeździeckie tradycje w rodzinie Anny Powierzy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 13:03
- Moi rodzice panicznie bali się koni. Robili wszystko, żebym nie jeździła konno, a zajęła się innymi sportami - opowiada aktorka.
Audio
  • Jeździecka pasja Anny Powierzy (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Sławomir Pietrzak - prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim o hodowli koni arabskich w Polsce (Lato z Radiem/Jedynka)
Anna Powierza była gościem Lata z Radiem
Anna Powierza była gościem "Lata z Radiem"Foto: Wojciech Kusiński

Znana z seriali telewizyjnych i filmów aktorka opowiada w studiu Polskiego Radia o jednej ze swoich największych pasji - jeździectwie. Jak sama wspomina, z jazdą konną była związana od wczesnego dzieciństwa, a rodzinne tradycje Anny Powierzy sięgają jeszcze do czasów zaborów.

- Mój pradziadek był właścicielem najlepszych koni na Kresach Wschodnich, skąd pochodzi moja rodzina. Sława o doskonałych koniach dobiegła podobno do uszu samego cara, który odwiedzał stadninę i osobiście wybierał konie - wspomina gość Jedynki. 

Aktorka jest właścicielką dwóch koni - Emila i Ciastka, które trenuje od okresu źrebięcego. Kiedyś uczestniczka zawodów sportowych, na których zdobywała liczne medale, teraz przyznaje, że jazdę konną traktuje jako sposób na relaks.

- W tej chwili najlepszą terapią jest moment, kiedy mogę wsiąść na konia i pojechać do lasu, gdzie otacza mnie cisza i śpiew ptaków - mówi Anna Powierza.

Dzięki uporowi swoją pasję doprowadziła do profesjonalizmu. Artystka jest sędzią jeździectwa trzeciego stopnia. Dąży do podniesienia swoich uprawnień, choć jak twierdzi - droga do ich uzyskania jest długa i wymaga odpowiedniego przygotowania. O miłości do koni i pięknie sportu jakim jest jazda konna opowiada w nagraniu audycji.

W programie opowiedzieliśmy o hodowli koni arabskich w Polsce, jubileuszu Stadniny Koni w Janowie Podlaskim oraz święcie Konia Arabskiego, który odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi:  Sława Bieńczycka

Gość: Anna Powierza (aktorka, instruktor i sędzia jazdy konnej, pasjonatka jeździectwa), Sławomir Pietrzak (prezes zarządu Stadnina Koni Janów Podlaski)

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 9.10

ac/mg

Czytaj także

Nieolimpijski sport, w którym jesteśmy mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 17:43
- Jako Polacy nie mamy się czego wstydzić, bo praktycznie z każdych zawodów międzynarodowych nasi zawodnicy wracają z medalami. Polska kadra to w łucznictwie konnym pierwsza światowa trójka - mówi sportowiec, Michał Sanczenko.
rozwiń zwiń