Dobroczynne właściwości polskich serów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 13:00
- Najzdrowszym wyborem są sery białe, twarogowe - zwłaszcza młode. Wybierać je należy najlepiej wiosną i z początkiem lata, w okresie rozkwitu ziół i bogatej w witaminy roślinności - radzi ekspert kulinarny Tomasz Jakubiak. 
Audio
  • Dobroczynne właściwości polskich serów (Lato z Radiem/Jedynka)
Seryzdjęcie ilustracyjne
Sery/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Y Photo Studio

Specjalne miejsce wśród polskich lokalnych produktów zajmują sery. Polscy serowarzy specjalizują się w dziesiątkach odmian serów. Zaliczają się do nich sery białe i żółte, wędzone, długo dojrzewające, twarde, produkowane z mleka krowiego i owczego. Coraz popularniejsze na polskim rynku stają się sery z mleka koziego o szczególnych właściwościach zdrowotnych. 

- Sery kozie zdobywają wielką popularność dzięki braku laktozy, która nie występuje w mleku kóz. Jest to szczególnie ważne dla uczuleniowców, którzy dzięki tej propozycji nie muszą całkowicie rezygnować z wyrobów mlecznych - mówi mistrz kulinarny Tomasz Jakubiak. 

Wyroby z mleka koziego są bardziej delikatne w smaku i mniej aromatyczne. Udowodnione jest, że nabiał kozi jest znacznie łatwiej przyswajalny przez organizm, niż jego tradycyjne odpowiedniki. 

Kiedy jest najlepsza pora na kupno prawdziwego oscypka z mleka owczego? Czy polscy serowarzy mogą już pochwalić się renomą równą Francuzom i Włochom? Więcej na temat polskich tradycji serowarskich i zdrowotnych właściwości polskich serów w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Tomasz Jakubiak (dziennikarz kulinarny, mistrz kulinarny, pasjonat regionalnej kuchni)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 9.10

ac/ag

Czytaj także

Co jeść, a czego unikać, aby zachować płaski brzuch?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 13:00
W odchudzaniu nie jest najważniejsze redukowanie kalorii do minimum, ale dostarczanie ich w odpowiedniej ilości i co bardzo ważne – jakości. W wyglądzie naszej sylwetki jest istotne nie tylko to, ile jemy, ale też jakie produkty jemy. Spożywanie konkretnych pokarmów może nam pomóc w utrzymaniu ładnej figury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co warto wiedzieć o ryżu – głównym składniku kuchni azjatyckiej?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 17:00
Dobrze znany także w kuchni polskiej, choć wydaje się, że wciąż za mało doceniany. W zestawieniu z ziemniakami i makaronem raczej nie ma szansy na miejsce pierwsze. A szkoda, bo daje nam dużo dobrego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koreański przysmak uznawany za jeden z najzdrowszych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 09:45
Kimchi jest przystawką, bez której żaden Koreańczyk nie wyobraża sobie posiłku. Niektórzy nazywają ją kiszoną kapustą pekińską po koreańsku. Ma oryginalny smak i wyjątkowy aromat, a wiele wartości odżywczych zawdzięcza procesowi fermentacji. Dlaczego jeszcze warto spróbować tego dania?
rozwiń zwiń